Regionálna Televízia Žiar
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

V očkovacích centrách kraja dostalo vakcínu už vyše 27-tisíc ľudí

V očkovacích centrách kraja dostalo vakcínu už vyše 27-tisíc ľudí
 Seniori prejavili záujem aj o mobilné očkovacie jednotky

V očkovacích centrách, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), dostalo do 11. apríla vakcínu celkovo 27 146 ľudí. Vyplýva to zo štatistík siedmich očkovacích centier BBSK, ktoré aktuálne fungujú v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci, Zvolene, Rimavskej Sobote, Revúcej a v Žiari nad Hronom.

Len za posledný týždeň zaočkovali v Očkovacom centre BBSK v Banskej Bystrici 1327 ľudí, v Lučenci 1054, v Brezne 1012, vo Zvolene 900, v Rimavskej Sobote 682, v Revúcej 322 a v Žiari nad Hronom 1124 záujemcov o očkovanie.

Naše týždenné očkovacie kapacity presahujú 55-tisíc ľudí, v prípade 16-hodinovej prevádzky sme v našich očkovacích centrách v kraji schopní zaočkovať až 110 880 záujemcov každý týždeň. Dodávky vakcín sú však stále nízke,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

K plynulosti očkovania v Očkovacích centrách BBSK prispieva aj dobre fungujúci systém náhradníkov nahradnici.sk, s ktorým prišla župa začiatkom marca. Aktuálne je v ňom zaregistrovaných už takmer 17 800 ľudí, z ktorých už očkovanie absolvovalo 2680 záujemcov.

Model náhradníkov, s ktorým sme prišli, sa osvedčil a je opodstatnený. Naposledy sa to ukázalo uplynulý týždeň v Revúcej, kde sme mali všetko pripravené na otvorenie očkovacieho centra, akurát kvôli chybe NCZI sme nemali žiadnych objednaných ľudí. Vďaka databáze z nahradnici.sk a funkčnému call-centru, ktoré záujemcov promptne obvolalo, sa nám podarilo kapacity naplniť a s očkovaním začať,“ uviedol župan Ján Lunter.

Banskobystrický samosprávny kraj prišiel minulý týždeň aj s projektom mobilných očkovacích jednotiek, ktoré by vyrážali priamo do obcí za najstaršími obyvateľmi kraja a tými, ktorí sa nevedia dostať do očkovacích centier. Dôvodom k tomuto kroku boli celoslovenské nepriaznivé štatistiky o počte zaočkovaných obyvateľov vo vekovej kategórii nad 80 rokov, ktorí patria pri ochorení COVID-19 k najohrozenejším.

Partnerom kraja pre technické zabezpečenie autobusov je humanitárna organizácia Adra, ktorá má skúsenosti napríklad aj s mobilným testovaním či zriaďovaním kontajnerových MOM. Pre spustenie projektu je však nevyhnutná súčinnosť ministerstva zdravotníctva. O tom, ako by malo mobilné očkovanie vyzerať a koľko financií a očkovacích látok naň ministerstvo vyčlení, prebiehajú tento týždeň intenzívne rokovania.

Kraj si v obciach zároveň spravil predbežný prieskum o imobilných obyvateľoch a záujme o očkovanie mobilnou očkovacou jednotkou u ľudí nad 70 rokov. V rámci celého kraja v tejto vekovej kategórii prejavilo predbežný záujem až 1777 ľudí.

Každým dňom nečinnosti prichádzajú o život ľudia, ktorých vieme zachrániť a máme prostriedky na ich záchranu. Verím, že v najbližšej dobe dospejeme k dohode s ministerstvom zdravotníctva, aby sme okamžite spustili projekt mobilných očkovacích jednotiek. My sme pripravení,“ uzavrel Ján Lunter.

 

Redakciu ATV informovala  Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK