Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Klienti z Ladomerskej Viesky sa presťahovali do nového

GALÉRIA
Dátum: 17.04.2024
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 1021
4 min. čítania
Klienti z Ladomerskej Viesky sa presťahovali do nového

Budú žiť v komunite a rodinnom prostredí.

Projekt deinštitucionalizácie Zariadenia sociálnych služieb Radmera (predtým DSS Ladomerská Vieska) sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Klienti môžu vďaka rozsiahlej rekonštrukcii žiť kvalitnejší život v podnetnom prostredí a byť integrovaní v komunite.

Lepší život v prostredí rodinného typu, viac možností začleniť sa do komunity či uplatnenie na trhu práce. To všetko prinesie takmer štyrom desiatkam klientov ZSS Radmera v Ladomerskej Vieske úspešné ukončenie projektu deinštitucionalizácie tohto zariadenia.

Banskobystrickému samosprávnemu kraju sa naň podarilo získať viac ako 2,1 milióna eur z eurofondov, ďalších vyše 600-tisíc eur dala župa z vlastného rozpočtu. Celkové náklady na rekonštrukciu a výstavbu tak presiahli 2,7 milióna eur a umožnili presťahovať sa klientom z priestorov kaštieľa, ktoré neboli prispôsobené potrebám ľudí so zdravotným znevýhodnením, do troch malokapacitných zariadení – rodinných domov. V každom z nich teraz býva 12 ľudí, rekonštrukciou prešla aj budova Centra denných aktivít a administratívneho zázemia zariadenia.

To, čo tu dnes predstavujeme, je len pokorné splácanie dlhu, ktorý ešte stále na Slovensku máme voči najslabším a najodkázanejším. Desiatkam ľudí, našim krajanom, sme tu spoločne vytvorili prostredie dôstojné na polovicu 30-tych rokov 21. storočia. Ďakujem všetkým, vďaka ktorým sa to podarilo a pokračujeme ďalej,“ povedal počas dnešného slávnostného otvorenia zrekonštruovaných priestorov predseda BBSK Ondrej Lunter.

Najväčší prínos projektu je v tom, že sa zvýši kvalita života ľudí s mentálnym postihnutím a duševnými ochoreniami, ktorí sú odkázaní na sociálne služby. Títo ľudia budú žiť v podnetnom prostredí, integrovane v bežnej komunite s tým, že nové služby vytvoria priestor aj na následné pracovné začlenenie časti klientov zariadenia, ktorí sú v produktívnom veku na trh práce,“ doplnila riaditeľka odboru sociálnych vecí a sociálnych politík Úradu BBSK Denisa Nincová.

Stavebné práce prebiehali od júna 2022 do októbra 2023. Rekonštrukcia zahŕňa obnovu interiérov i exteriérov vrátane prístavieb, výťahov, dispozičných zmien, bezbariérových prvkov či výmeny rovzodov elektriny, plynu a vykurovania.

Nejde o prvý projekt tohto typu, ktorý sa v kraji podarilo zrealizovať. Ešte v roku 2022 sa desiatky klientov Zariadenia sociálnych služieb Slatinka presťahovali z kaštieľa na periférii mesta do štyroch komplexne zrekonštruovaných domov v Lučenci a vo Vidinej. Na projekt sa podarilo získať peniaze zo zdrojov IROP, župa projekt dofinancovala do sumy presahujúcej 3 milióny eur.

Kraj plánuje v deinštitucionalizácii svojich sociálnych zariadení pokračovať. Poslanci krajského zastupiteľstva na jeseň minulého roka schválili návrh na spolufinancovanie projektov z finančných prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti pre Zariadenie sociálnych služieb Čemerica Pohorelská Maša a Zariadenie sociálnych služieb Femina Veľký Blh.

TS BBSK