Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Hodová omša v Kostole Povýšenia svätého Kríža

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 14.09.2019
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 1253
Hodová omša v Kostole Povýšenia svätého Kríža

Po hodovej omši sa veriaci stretli na malom agapé pred kostolom

Omšu celebroval o.Vladimír Kasan OSB, predstavený kláštora Benediktínov v Sampore.

Sviatok posvätenia Kostola Povýšenia svätého kríža si každý rok 14.septembra pripomínajú veriaci, ale  najmä potomkovia pôvodných obyvateľov mestečka  Svätý Kríž. Inak tomu nebolo ani tento rok, kedy si hodovou omšou pripomenuli už 207. výročie posvätenia kostola, ktorého história sa začala písať kdesi pred 765 rokmi.

 

Svätokrížska farnosť je veľmi stará. Prvý známy farár bol Gerard z Parmy (1254-1264).

 

Terajší kostol bol postavený približne na miestach starého kostola, ktorý v r. 1806 dal zbúrať banskobystrický biskup Gabriel Zerdahelyi. Kostol bol veľmi poškodený vojnami a požiarmi, ktoré postihli Svätý Kríž v 17. a 18. storočí. Najstaršia písomná zmienka o tomto kostole je z r.1527, kedy sa spomína ako starý.

 

Plány terajšieho kostola vypracoval kňaz rehole piaristov Florián Dom a postavili ho v klasickom slohu v rokoch 1806 až 1813. Náklady na jeho postavenie dosiahli takmer 60.000 florénov.

V r.1812 bol v takom stave, že mohol slúžiť svojmu poslaniu. Preto ho 14.septembra 1812 na sviatok Povýšenia svätého Kríža biskup G.Zerdahelyi (zakladateľ a mecén kostola) posvätil a do hlavného oltára uložil relikvie svätých: Fulgencia, Jukundína a Severína.

Viac v reportáži ATV

 

 

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.