Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vrchol chrípkovej epidémie je ešte len pred nami

Dátum: 26.01.2023
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 653
Vrchol chrípkovej epidémie je ešte len pred nami

Ako sa naň pripraviť?

Viacerí odborníci varujú, že druhý vrchol chrípkovej epidémie ešte neprišiel. Celú situáciu pre pacientov komplikuje aj nedostatok liekov v lekárňach. O celej situácii a aj radách, ako čo robiť počas epidémie sme sa rozprávali s MUDr. Ladislavom Lužinským z ambulancie infektológie Nemocnice AGEL Zvolen.

 

Celé zimné obdobie a zmeny teplôt predstavujú nárast rôznych infekcií, vrátane chrípky. Môžeme vidieť, že je tomu aj tento rok. Dokonca ešte horšie. Môžeme povedať prečo?

Obdobie od roku 2020 dosiaľ je z epidemiologického hľadiska a výskytu bežných vírusových infekcií akoby manažované pandémiou COVID-19. Klasické virózy jesene a zimy ustúpili do pozadia aj príčinou zriedkavejších biologických odberov.

Aj v tomto roku sú časté infekcie spôsobené vírusom SARS-COV-2 a jeho subvariantami, ale prichádza obdobie chrípkových a chrípke podobných ochorení (CHPO), s možnou superinfekciou s tzv. atypickými baktériami, ako sú mykoplazmy a chlamýdie.

 

Aké najčastejšie virózy sa objavujú v zimnom období?

V tomto období sa najčastejšie objavujú – respiračný synciciálny vírus, adenovírusy, rinovírusy a iné bližšie nešpecifikované vírusy.

Z chrípkových vírusov sa najčastejšie vyskytuje typ A, menej typ B a zriedkavo typ C. V tomto poradí je závažný aj ich klinický priebeh. Najťažší má ochorenie vírusom typu A.

Nie príjemná je informácia o novom subvariante omicron koronavírusu prichádzajúcom z USA, v mediách nazvanom “Kraken” (bájny obrovský hlavonožec  schopný potápať celé lode). Vznikol rekombináciou 2 koronavírusov. Očakáva sa chorobnosť ako pri nástupe pandémie COVID-19 v r. 2020. Súčasná miera imunity je ale na vyššom stupni úrovne po očkovaní, po prekonaní infekcie, alebo po obojakej imunizácii. Úvahy o “obídení” získanej imunity sú nepravdepodobné.

 

Aké sú vaše odporúčania, aby sa ľudia pred chrípkou chránili?

Okrem očkovania proti chrípke, zdravej stravy, vitamínov C, D, E, odporúčam aj stopové prvky - selén, zinok, dostatok nenasýtených mastných kyselín obsiahnutých v jedle (rybí olej, tresčia pečeň, rakytník, chia semiačka, olej), D vitamín.

Dôležité je vetranie miestností, hygiena rúk, dezinfekcia kontaminovaných plôch, dodržiavanie respiračnej etikety.

Prospeje čo najdlhší pobyt na čerstvom vzduchu, oddych a nerušený spánok.

Očkovanie proti chrípke sa odporúča osobám rizikových skupín najmä pre život ohrozujúce zdravotné komplikácie. Patria sem: zdravotnícki pracovníci, vek nad 59 rokov, pacienti s chronickými ochoreniami srdca, pľúc a metabolickými ochoreniami, osoby s oslabenou imunitou. Odporučené je aj očkovanie v tehotenstve a detí od 6 mesiacov do 3 rokov.

 

Aktuálne máme chrípkovú sezónu a počet chorých sa stále zvyšuje, prečo je tomu tak?

Najprv si zadefinujme chrípkovú sezónu. Na severnej pologuli oficiálne začína od 40. kalendárneho týždňa a pretrváva do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roku. Pre aktuálnu sezónu 2022/2023 je oficiálne od začiatku októbra až do začiatku mája.

V našej zemepisnej šírke je zvýšená chorobnosť na akútne respiračné ochorenia, ktoré som spomenul v úvode, vrátanie chrípky a jej podobných ochorení. 2 roky sme boli izolovaní od bežných patogénov a teraz tu máme kompenzačnú vlnu.

 

Aká je príčina, že sa vlani výrazne zvýšil výskyt chrípky?

V minulom pandemickom období nebolo robených dostatok odberov na chrípku, lebo pozornosť bola zameraná na infekciu COVID-19. Teraz je pandémia covidu na ústupe a začínajú sa prejavovať bežné ochorenia - chrípka a chrípke podobné. Lekári by sa mali zamerať na výtery z nosohltanu, odber párových vzoriek séra za účelom sledovania dynamiky hladín protilátok proti chrípkovým vírusom.

Všeobecní lekári pre dospelých a deti by mali viac testovať pacientov na chrípku, hlásiť infekčné ochorenia ARO (akútne respiračné ochorenia) a CHPO (chrípka a chrípke podobné ochorenia), náležitým pracoviskám – RÚVZ (regionálny úrad verejného zdravotníctva). Na základe týchto údajov a údajov mikrobiologických pracovísk sa stanovuje prehľad chorobnosti na respiračné nákazy v SR.

 

Je podľa vás lepšie v tomto období naďalej nosiť rúška?

Nosenie respirátorov (vhodnejšie ako rúška) je v súčasnosti odporúčané a povinné.

Odporúčané je v preplnenej MHD, preplnených uličkách obchodov, pri hromadných podujatiach, keď sme obklopení ľuďmi bez možnosti udržania bezpečného odstupu, keď nevieme posúdiť ich zdravotný stav. Nosenie respirátoru je povinné v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb, v čakárňach ambulanciách lekárov a v lekárňach.

Osobne som za nosenie respirátorov. Rúško nie je dostatočné. Ale aj menej je niekedy viac. Pokiaľ niekto nesúhlasí s odporúčaním, mal by tolerovať požiadavky okolostojacich. Mali by sme dodržiavať respiračnú etiketu (kýchať a kašľať do jednorazovej vreckovky, nie do ruky, rukávu, vreckovku odhodiť do uzatvárateľnej nádoby. Pokiaľ je to možné, ruky si umyjeme tečúcou vodou a mydlom, alebo ich vydezinfikujeme. Respirátorom musíme mať prekryté nos aj ústa. Nosenie ,,na pol žrde” je neefektívne.

Nerobme iným to, čo nechceme, aby iní robili nám. Buďme empatickí.

 

 

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa AGEL SK

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.