Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nemocnica vo Zvolene podáva aj monoklonálne látky, o ich použití musí rozhodnúť lekár

Dátum: 16.11.2021
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 715
Nemocnica vo Zvolene  podáva aj monoklonálne látky, o ich použití musí rozhodnúť lekár

.

Nemocnica AGEL Zvolen stále čelí veľkému náporu covidových pacientov. Za uplynulý týždeň sa ich počet navýšil. Nemocnica pre pacientov s koronavírusom zriadila tzv. červený urgent a pacientov s ľahším priebehom lieči aj monoklonálnymi látkami. O ich použití však musí rozhodnúť lekár, nemôžu si ich žiadať sami a tiež musia dodržať presnú postupnosť krokov.+

 

,,K dnešnému dnu máme hospitalizovaných 61 pacientov s covidom, 47 máme umiestnených na štandardnom lôžku s kyslíkom, 6 si vyžadujú zvýšenú starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti a vážny stav ďalších 6 si vynútil ich napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a 2 covid pozitívne rodičky sú aj na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Suspektných pacientov nemáme žiadnych. Chod nemocnice zatiaľ ohrozený nie je, ale sme v stave maximálneho nasadenia a transformácie aj oddelení aj personálu kvôli pacientom s koronavírusom,“ uviedla riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen Ing. Ľudmila Veselá. Z radov zamestnancov je aktuálne mimo práce 13 zamestnancov, 2 sú na pandemickej OČR.

Nemocnica bola nútená zriadiť tzv. covidový urgentný príjem, čo však znamená, že je obmedzené prijímanie necovidových pacientov, hospitalizovaní budú len tie najzávažnejšie prípady. Na výpomoc prišli aj 6 vojaci z Ozbrojených síl SR. Vo vakcinačnom centre za minulý týždeň zaočkovali vyše tisíc ľudí, toho 220 prvou dávkou vakcíny. Očkovať sa bude aj tento týždeň vo štvrtok a v piatok.

Aj v Nemocnici AGEL Zvolen je už dostupná liečba monoklonálnymi protilátkami. Dôležité je, že túto liečbu musí indikovať praktický (obvodný) lekár a určené sú pre pacientov v začiatočnom štádiu ochorenia, ktorí majú vysoké riziko, že koronavírus u nich prejde do závažného stavu. ,,Nemocnica dostala 96 balení lieku REGNCOV2 (kasirivimab a imdevimab). Každé balenie lieku obsahuje 2 dávky,“ doplnila Ľ. Veselá. Kasirivimab a imdevimab sú bielkoviny, tzv. monoklonálne protilátky, ktoré sa viažu na ,,spike protein“ koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Zabraňuje vírusu dostať sa do buniek v organizme a spôsobiť infekciu. Vďaka tomu môžu pacienti jednoduchšie a rýchlejšie prekonať vírusovú infekciu.

Najdôležitejšou informáciou je, že tieto lieky sú určené pre rizikových pacientov nad 18 rokov s potvrdeným ochorením COVID-19, ktorí nevyžadujú liečbu kyslíkom, ale sú vzhľadom na svoju doterajšiu anamnézu vysokému riziku prechodu ochorenia do závažného stavu. Práve ich podaním vo včasnom štádiu ochorenia sa má predísť jeho prechodu do ťažkej, až život ohrozujúcej fázy.

Monoklonálne protilátky sa podávajú v nemocnici formou infúzie do žily, čo trvá približne 1 hodinu. V prípade, že vznikne pochybnosť, či bol pacient odoslaný včas a je pre neho podanie vhodné, musí predtým absolvovať RTG hrudníka a vyšetrenie lekárom. Po podaní je pacient ešte minimálne jednu hodinu sledovaný. Následne môže odísť domov, keďže liek je určený pacientom bez príznakov infekcie COVID alebo s mierne až stredne závažným priebehom, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu. Pre všetkých, ktorí sa o podanie monoklonálnych látok zaujímajú je dôležité vedieť, že sa pre túto liečbu nemôžu rozhodnúť sami, liečbu musí predpísať a schváliť praktický (obvodný) lekár, ktorý následne kontaktuje poverenú osobu v nemocnici a so správne vyplnenou žiadankou o liečbu dohodne termín podania lieku REGNcov2.


Informácie redakcii poskytla Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.