Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ivermektín dostupný v ambulanciách pre pacientov žiarskeho okresu

Dátum: 11.03.2021
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 1029
Ivermektín dostupný v ambulanciách pre pacientov žiarskeho okresu

Informáciu zverenil na stránke mesta jeho  Komunikačný odbor.

Žiarsky primátor Peter Antal zabezpečil pre občanov nášho okresu dodávku dostatočného množstva lieku ivermektín. Ten sa používa na liečbu COVID-19. A hoci je naším Ministerstvom zdravotníctva povolený, na Slovensku je ho nedostatok.

Podarilo sa mi ivermektín zabezpečiť v takom množstve, aby bol dostupný pre každého pacienta, ktorý ho bude potrebovať,“ hovorí na úvod primátor Peter Antal s tým, že ide o tisíc dávok: „Dnes je už tento liek distribuovaný u drvivej väčšiny praktických lekárov pre dospelých zo žiarskej polikliniky a u niektorých lekárov v Kremnici, ktorí sú s ním stotožnení a sú ochotní ho podávať svojim pacientom.“ Ako ďalej Antal objasňuje, ivermektín sa bude podávať pacientovi, ktorý sa u svojho lekára preukáže pozitívnym testom na COVID-19. Obvodný lekár, po zvážení ostatných skutočností, to znamená, či niečo nevylučuje predpis tohto lieku, ho môže pacientovi dať. „Liek dostane pacient priamo u svojho obvodného lekára. Na Slovensko je legálne dovezený a Ministerstvom zdravotníctva SR odsúhlasený pre terapeutické použitie na liečbu COVID-19,“ približuje ďalej primátor a ako podotýka, aj keď je tento ivermektín na Slovensku povolený, stále je ho nedostatok.

Dlhodobo som robil na tom, aby bol tento liek dostupný pre našich ľudí. Dokonca som na začiatku zvažoval, že by ho priviezla do Žiaru naša samospráva. To však nie je možné. Som jeden z tých, ktorý verí účinku tohto lieku a mám viceprimátora, ktorý je presvedčený o účinku ivermektínu v spojení s protokolom na jeho užívanie tak, ako bol vypracovaný špičkovými lekármi v USA. Samozrejme, kto nechce tento liek užívať, tak nemusí. Je na zvážení lekára, komu ho predpíše a na druhej strane na zvážení pacienta, či ho vôbec chce užívať,“ konštatuje Antal a ako zdôrazňuje, ivermektín nie je dostupný v lekárňach, iba u praktických lekárov, aj to iba pre pozitívnych pacientov. A keďže dovoz, ktorý zabezpečilo mesto, nie je hradený poisťovňou, mesto ho pacientom bude preplácať. „Pacientom v našom okrese preplatí mesto Žiar nad Hronom a Kremnica ho bude preplácať svojim občanom,“ podotýka Peter Antal na margo úhrady liečiva, ktorého cena sa pohybuje do sumy 2,50 eura. Ako na záver dodáva: „Aj toto je jeden zo spôsobov, ako sa dá pomôcť tomu, aby sme išli iným smerom a aby čo najmenej ľudí skončilo v nemocnici.“ 

Prevzaté: autor: L.Ihradská

Foto: Archív ATV

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.