Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Civilné lety zo Sliača nekončia, potvrdili to vedeniu kraja ministri

Dátum: 16.02.2021
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 425
Civilné lety zo Sliača nekončia, potvrdili to vedeniu kraja ministri

.

Civilná doprava na letisku Sliač by mala byť obnovená po ukončení rekonštrukcie vojenského letiska Sliač. Počas rokovaní to vedeniu Banskobystrického samosprávneho kraja potvrdili minister obrany Jaroslav Naď a minister dopravy Andrej Doležal.

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja rokovalo so zástupcami rezortov obrany i dopravy s cieľom získať aktuálne informácie o letisku Sliač. Zachovanie civilných letov po rekonštrukcii letiska je pre BBSK kľúčové, svojho zástupcu bude mať aj v pracovných skupinách k letisku na oboch ministerstvách.

Minister Jaroslav Naď predsedu BBSK Jána Luntera ubezpečil, že obnovenie civilných letov po ukončení obnovy letiska je prioritou aj jeho rezortu. Podľa jeho slov by nemala v ceste stáť ani bezpečnostná previerka a prevádzka civilnej dopravy je v tejto chvíli otázkou financií a právnej formy. Ministerstvo sa preto bude uchádzať o nutnú certifikáciu už v priebehu rekonštrukcie. Civilnej doprave by preto nič zásadné po zavŕšení obnovy objektu nemalo stáť v ceste.

Civilné lety sú pre stredné Slovensko jedným z predpokladov úspešného cestovného ruchu. Pri spúšťaní projektu modernizácie na Sliači bolo mnoho pochybností o ich budúcnosti, no rokovania s ministrami ma uistili, že civilná doprava tu má svoju budúcnosť,“ uviedol po rokovaniach Ján Lunter.

Minister obrany zároveň potvrdil, že má záujem na projekte spolupracovať so samosprávnym krajom a samosprávami.

Neistotu v médiách a na verejnosti vyvolalo zrušenie akciovej spoločnosti Letisko Sliač, ktorá civilnú časť dopravy prevádzkuje. Rezort dopravy k tomuto kroku pristúpil z výlučne ekonomických dôvodov, nakoľko podľa slov ministra Doležala je finančne nevýhodné prevádzkovať spoločnosť, ktorej činnosť musí byť do roku 2024 aj tak pozastavená.

Spolu s ministerstvom obrany teraz hľadajú vhodnú právnu formu, v rámci ktorej bude civilná časť letiska prevádzkovaná. Medzičasom bol už hnuteľný majetok presunutý na iné letiská a nehnuteľný prešiel do majetku ministerstva obrany. Prípravné fázy jednotlivých modernizačných projektov vrcholia.

Rekonštrukcia vojenského letiska na Sliači s cieľom modernizácie letiska pred príchodom nových stíhačiek typu F-16 výrazne obmedzila chod letiska. Miliónová modernizácia bude naplno prebiehať od tohto roku a jej ukončenie je naplánované na rok 2023.

 

Informácie redakcií ATV poskytla Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK

Foto: BBSK

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.