Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Banskobystrický kraj spustil prípravu desiatky očkovacích centier 500+

GALÉRIA
Dátum: 01.02.2021
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 555
Banskobystrický kraj spustil prípravu desiatky očkovacích centier 500+

.

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s primátormi vytypoval doposiaľ desiatku lokalít pre zriadenie očkovacích centier s kapacitou minimálne 500 zaočkovaných denne. Tie majú vzniknúť v kultúrnych strediskách, športových halách či telocvičniach škôl a urýchliť očkovanie širokej verejnosti.

Sme pripravení, potrebujeme len zelenú od ministerstva zdravotníctva pre náš plán a doriešenie systému registrácie záujemcov o očkovanie. Odkázali na dnešnom tlačovom brífingu zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) spolu s primátormi miest.

Tak, ako vláde pomáhajú samosprávy s testovaním, rovnako vláda bez nás nezvládne očkovanie. A ak zvládne, tak oveľa pomalšie a komplikovanejšie. Rozhodli sme sa preto priložiť ruku k dielu. V piatok Európska lieková agentúra schválila použitie ďalšej vakcíny, od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity, čo by malo znamenať, že prísun vakcín sa v najbližších týždňoch významne zrýchli. Náš cieľ je jasný - nezostať zaskočení a urobiť všetko pre to, aby proces očkovania prebiehal hladko, ale najmä rýchlo,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Na štvrtkovom rokovaní s ministerstvom zdravotníctva sa samosprávne kraje dohodli, že v spolupráci so samosprávami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti prinesú konkrétne návrhy a zabezpečia kompletnú logistickú prípravu. Zodpovednosťou ministerstva zostane zabezpečiť dodávku vakcín a registráciu záujemcov o očkovanie.

Ministerstvo takýto návrh privítalo. O tom, či ministerstvo deleguje aj celý proces koordinácie vakcinácie na župy, sa rozhodne dnes.

 

Očkovanie vie BBSK spustiť do mesiaca

V spolupráci s regionálnymi samosprávami má kraj už v tejto chvíli vytypovanú desiatku konkrétnych miest pre zriadenie očkovacích centier, tento týždeň prebehnú ich obhliadky. V tejto chvíli už bežia tiež prípravné práce na vybavenie priestorov do štandardu požadovaného pre očkovacie centrum. Očkovať by sa malo v športových halách, kultúrnych strediskách či telocvičniach, ktoré spĺňajú priestorové požiadavky i požiadavku na oddelený vchod a východ.

Keď si spolu so zástupcami lekárov a odbornej verejnosti potvrdíme priamo na mieste, že tieto priestory sú pre očkovanie vhodné, vieme ich sprevádzkovať najneskôr do konca februára. Hráme o každý jeden deň. Pretože každý jeden deň, keď deti nie sú v školách je zbytočný, každý jeden deň zatvorenej ekonomiky nás stojí 20 miliónov eur a každý jeden zbytočne stratený život je tragédiou, ktorej chceme zabrániť,“ doplnil Ondrej Lunter.

Len týchto desať miest podľa jeho slov navýši dnešnú očkovaciu kapacitu v kraji minimálne o 5000 ľudí denne. Očkovanie bude zároveň bližšie ku všetkým záujemcom, ktorí tak nebudú musieť podstupovať zbytočné riziko pri cestovaní a zhromažďovaní sa v čakárňach. Dnes sa v kraji totiž očkuje len na šiestich miestach, každé z nich v priemere denne vybaví 250 záujemcov.

 

Dostupné pre všetkých

Cieľom kraja je v prvej vlne sprevádzkovať očkovacie centrum s kapacitou aspoň 500 ľudí denne v každom spádovom okresnom meste. V ďalších obdobiach majú prísť na rad zvyšné mestá v kraji. V tejto chvíli prejavili záujem o zriadenie očkovacieho centra okrem spádových okresných miest aj mestá Hriňová, Fiľakovo, Jelšava, Hnúšťa a Tornaľa.

Mesto Hriňová urobí všetko pre zriadenie očkovacieho centra v priestoroch mestského kultúrneho strediska, aby sme predovšetkým pre najohrozenejšie skupiny obyvateľstva zo širokého okolia umožnili dostupnosť očkovania v primeranej vzdialenosti od miesta bydliska. Objavili sa prípady, keď niektorí seniori, ktorí chcú využiť možnosť prednostného očkovania, musia s príbuznými vycestovať za vakcínou z Podpoľania na Gemer do Rimavskej Soboty, ba dokonca do iného kraja, do Rožňavy,“ hovorí primátor Hriňovej Stanislav Horník.

Očkovanie ako účinný nástroj v boji s pandémiou vníma aj primátorka Lučenca Alexandra Pivková: „Jedine účinná a bezpečná vakcína nám dopomôže vrátiť sa k bežnému životu. Podávame pomocnú ruku štátu a aj na juhu Banskobystrického kraja, v Lučenci v Novohrade, sme pripravení byť maximálne súčinní, aby sme čo najrýchlejšie zaočkovali naše obyvateľstvo a zabezpečili návrat detí do škôl na všetkých stupňoch vzdelávania a prinavrátili ľuďom prácu, o ktorú prichádzajú pre zavreté prevádzky.“

Podľa primátora Žiaru nad Hronom nie je únosné, aby očkovanie zostalo len na pleciach nemocníc. „Túto krízu prekonáme spoločne len tak, že čím skôr dokážeme zaočkovať čo najväčšiu populáciu. Nemôžeme to však nechávať len čisto na nemocnice. Nemocnica v Žiari nad Hronom je spádová pre tri okresy a ak by sme išli tým tempom, akým to ide doteraz, hoci by sme mali dostatok vakcín, tak by sa táto doba len naťahovala. Preto vítam iniciatívu BBSK zriadiť očkovacie centrá,“ povedal Peter Antal.

Vzhľadom na to, že ani po druhom kole plošného skríningu v Revúcej nám pozitivita v meste neklesá, vidíme toto ako kľúčové riešenie súčasného stavu. Sme pripravení na spoluprácu s BBSK a vítame takúto možnosť na zriadenie veľkokapacitného očkovacieho centra,” vyjadril sa primátor Revúcej Július Buchta. 

 

Konkrétny zoznam

Krajskú očkovaciu stratégiu predstavila župa pred dvomi týždňami, odvtedy sa jej podarilo zabezpečiť 25 očkovacích tímov aj predbežne vyriešiť skladovanie vakcín, ktoré si vyžadujú uchovávanie pri teplotách až -90 stupňov Celzia.

Úlohou VÚC v spolupráci s mestami je zabezpečiť dostatočne veľké priestory pre očkovanie veľkého množstva ľudí v plnej výbave, vrátane prístupu na internet pre plynulú evidenciu zaočkovaných ľudí. Priebeh samotného očkovania budú zabezpečovať oslovení prevádzkovatelia zdravotnej starostlivosti – z radov ambulantných lekárov, polikliník, prípadne iní poskytovatelia. Očkovacie úkony budú hradené zo zdravotného poistenia.

Aktuálne prichádza BBSK so zoznamom pre vznik veľkokapacitných očkovacích centier, pre ktoré boli v tejto chvíli vytypované nasledovné priestory. Ďalšie miesta v spádových oblastiach budú doplnené v priebehu najbližších dní.

 

Spádové okresné mestá:

 

 • Banská Bystrica – bývalá SOŠ na Komenského ulici (na Kačici)

 • Poltár – Poliklinika Poltár, prípadne budova Spojenej školy Poltár

 • Veľký Krtíš – Športová hala

 • Lučenec – SOŠ hotelových služieb a dopravy

 • Žiar nad Hronom – Okresný súd (2. poschodie)

 • Detva – Mestská športová hala, Kultúrne centrum, časť Komunitného centra

 • Rimavská Sobota – SOŠ obchodu a služieb (telocvičňa)

 • Zvolen – Jedáleň spoločnosti Doprastav, Hronská 1

 • Revúca – telocvičňa býv. 1. slovenského literárneho gymnázia

Ďalšie mestá:

 • Hriňová – Mestské kultúrne stredisko

 • Jelšava – Mestský dom kultúry

 • Fiľakovo – Základná škola Fiľakovo (telocvičňa)

 • Hnúšťa – Mestská športová hala

 • Tornaľa – Klub dôchodcov

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.