Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Banskobystrický kraj je pripravený na očkovanie nasadiť 25 tímov

Dátum: 26.01.2021
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 412
Banskobystrický kraj je pripravený na očkovanie nasadiť 25 tímov

.

Banskobystrický samosprávny kraj ponúkol pred viac ako týždňom pomoc štátu s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti ochoreniu COVID-19. Dohodnúť sa mu do dnešného dňa podarilo 25 očkovacích tímov a vyriešiť aj distribúciu vakcín, ktoré si vyžadujú skladovanie pri extrémne nízkych teplotách. Na reakciu ministerstva stále čaká.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v tejto chvíli schopný zabezpečiť spolu s 25 očkovacími tímami, ktorých lekári prejavili ochotu a záujem s očkovaním širokej verejnosti pomôcť.

Rovnako sa BBSK predbežne dohodol s nemocnicami v Banskej Bystrici a v Lučenci, ktoré sú určené podľa Stratégie očkovania MZ SR ako vakcinačné centrá, na skladovaní už dnes dostupných vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Tie je potrebné do doby použitia uchovávať pri teplote až -90 stupňov Celzia. Uvedené nemocnice by sa tak stali distribučnými centrami pre jednotlivé ambulancie, ktoré môžu vakcínu uchovávať pri nulovej teplote po dobu maximálne piatich dní.

S návrhom krajskej očkovacej stratégie a žiadosťou o usmernenie a spoluprácu sme sa minulý týždeň obrátili na ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ nemáme žiadnu reakciu, ale veríme, že ministerstvo podanú pomocnú ruku neodmietne. Ďakujeme všetkým lekárom, ktorí na našu výzvu zareagovali, aj nemocniciam, vďaka ktorým sa podarilo vyriešiť skladovanie už dnes dostupných vakcín,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Lekár Banskobystrického samosprávneho kraja Jozef Botka zároveň zdôraznil, že rýchlosť, akou budeme očkovať, je kľúčová na zvládnutie pandémie.

Ak platí prezentovaný harmonogram dodávok jednotlivých vakcín na Slovensko, tak najneskôr od apríla musíme počítať okrem už spomínaných 25 očkovacích tímov aj s vytvorením veľkokapacitných očkovacích centier. Na BBSK sme pripravili základnú predstavu, ako by tieto veľkokapacitné očkovacie centrá mali vyzerať. Táto predstava vychádza z dnes dostupných hygienických štandardov, ktoré definujú metre štvorcové potrebné pre čakacie i ambulantné priestory. Komplexný materiál, ktorý by podobné nároky definoval špecificky pre očkovacie centrá, zatiaľ z úrovne štátu spracovaný nie je,“ povedal Jozef Botka.

Župa sa s týmito podkladmi obracia aj na jednotlivé mestá v kraji, aby vytypovali a ponúkli svoje priestory pre zriaďovanie takýchto veľkokapacitných centier.

Chceme zastaviť zbytočné úmrtia, chceme sa čo najrýchlejšie vrátiť do normálu a stabilizovať situáciu v zdravotníctve, otvoriť školy a umožniť ľuďom opäť slobodne podnikať. Východiskom je práve očkovanie – nie je na čo čakať,“ povedal Ondrej Lunter s tým, že s prípravou je potrebné začať čo najskôr, aby sme boli ako krajina dobre pripravení, keď budú očkovacie látky dostupné vo väčších množstvách.

Momentálne sa v rámci kraja očkuje len na dvoch očkovacích miestach vo FNsP v Banskej Bystrici a v nemocniciach v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom. pričom tieto sú v priemere schopné zaočkovať asi 250 ľudí denne. Návrh krajskej očkovacej stratégie je dostupný TU.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.