Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zasadla mimoriadna bezpečnostná rada kraja, sprísnila opatrenia

Dátum: 07.01.2021
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 857
Zasadla mimoriadna bezpečnostná rada kraja, sprísnila opatrenia

Obmedzí sa nakupovanie seniorom a znížia sa počty ľudí v predajniach

Vo štvrtok 7. januára opäť zasadala Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica. V reakcii na aktuálny vývoj pandémie prijala viacero odporúčaní smerom k regionálnym úradom verejného zdravotníctva, štátu aj miestnym samosprávam.

Mimoriadna bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí prijala viaceré odporúčania smerom k regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskobystrickom kraji.

Cieľom týchto odporúčaní je ďalšie zníženie mobility obyvateľstva vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu. Odporúčania sa týkajú počtu osôb v maloobchodných predajniach, nákupov seniorov i ľudí pozitívnych na COVID-19,“ priblížil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a člen bezpečnostnej rady Ján Lunter.

Bezpečnostná rada odporúča regionálnym úradom verejného zdravotníctva v kraji:

  • určiť prevádzkový režim v predajniach tak, aby v danom čase nebolo v priestoroch predajne viac ako 1 osoba na 25 m2 predajnej plochy, vrátane zabezpečenia bezpečných odstupov zákazníkov sústredených resp. čakajúcich v radoch v interiéri ako aj v exteriéri predajne;

  • prijať opatrenie, ktoré zamedzí covid pozitívnym osobám pohybovať sa a nakupovať v predajniach;

  • prijať opatrenie osobám vo veku nad 65 rokov na zamedzenie pohybu a nakupovania v predajniach mimo vyhradených časov určených opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR pod sp. č. OLP/8326/2020 zo dňa 14. 10. 2020 prípadne iného opatrenia, ak také bolo alebo bude vydané, s výnimkou osôb, ktoré sa preukážu aj vo veku nad 65 rokov, že majú trvajúci pracovný pomer alebo pracovnoprávny vzťah obdobný pracovnému pomeru.

O zabezpečenie nákupov pre ľudí pozitívnych na nový koronavírus by sa v prípade, že regionálne úrady verejného zdravotníctva k obmedzeniu ich pohybu a nakupovania pristúpia, mali podľa odporúčania bezpečnostnej rady kraja postarať jednotlivé samosprávy.

Viaceré samosprávy s tým už majú skúsenosť z prvej vlny pandémie, kedy zabezpečovali najmä nákupy pre seniorov. Dostupné sú tiež viaceré donáškové služby potravín, takže pre samosprávy ani samotných ľudí by to nemalo predstavovať vážnejší problém. Naopak, takéto opatrenie by mohlo mať nezanedbateľný význam pre zamedzenie ďalšieho šírenia ochorenia COVID-19, keďže v súčasnej dobe je umožnené aj pozitívne testovaným navštevovať predajne,“ povedal prednosta Okresného úradu Banská Bystrica a predseda bezpečnostnej rady kraja Martin Dolinaj.

Taktiež sme sa obrátili aj na ministerstvo zdravotníctva s odporúčaním, zriadiť v Banskobystrickom kraji tzv. červené (covid) domy ošetrovateľskej starostlivosti respektíve transformovať vybrané zariadenia pre dlhodobo chorých, napríklad kúpeľné zariadenia a pod. na liečebne a pobytové zariadenia pre pacientov, ktorým bolo diagnostikované ochorenie COVID-19, avšak podľa ich aktuálneho zdravotného stavu už nevyžadujú ďalšiu hospitalizáciu v nemocnici. Ministerstvo zdravotníctva medzičasom prisľúbilo riešiť túto požiadavku aj s ministerstvom práce,“ doplnil Martin Dolinaj s tým, že ministerstvu zdravotníctva Bezpečnostná rada kraja Banská Bystrica tiež odporučila po spustení činnosti ďalších vakcinačných centier presmerovať žiadateľov o vakcináciu zaregistrovaných do vakcinačného centra v Banskej Bystrici do iných, k nim bližších vakcinačných centier.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.