Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Primátor Antal vyzýva k osobnému lockdownu. Pripojí sa aj mesto a mobilitu zníži na minimum

Dátum: 16.12.2020
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 316
Primátor Antal vyzýva k osobnému lockdownu. Pripojí sa aj mesto a mobilitu zníži na minimum

.

Primátor mesta Žiar nad Hronom Peter Antal sa pripája k výzve prezidentky SR Zuzany Čaputovej a slovenských vedcov, lekárov a odborníkov a vyzýva občanov mesta k osobnému lockdownu.

„Stotožňujem sa s výzvou slovenských vedcov, lekárov a odborníkov, ktorým nejde o politiku či iné záujmy, ale o to, aby naše zdravotníctvo neskolabovalo, čomu sa, žiaľ, možno už nevyhneme. Keďže situácia so šírením koronavírusu sa stala na Slovensku nekontrolovateľnou, súhlasím s výzvou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a skupiny slovenských vedcov a lekárov, aby sme my sami, obyvatelia, prispeli k obmedzeniu mobility a tým pádom k masívnemu a nekontrolovateľnému šíreniu vírusu, ktoré sa aktuálne deje. 

Vyzývam preto všetkých obyvateľov Žiaru nad Hronom a nielen ich, aby v maximálnej možnej miere obmedzili mobilitu a vzájomné kontaktovanie sa v nasledujúcich týždňoch, nakupovanie a stretávanie sa. Aby sa stretávali len v užšom rodinnom kruhu, alebo len s niekoľkými priateľmi. Ak chcete stráviť čas cez Vianoce so svojimi staršími príbuznými, mali by ste byť skutočne zodpovední, pretože ich môžete priamo ohroziť bez toho, aby ste o tom vedeli. Aj v našom meste už máme viacero prípadov úmrtí spoluobčanov, ktorí keby sa nenakazili koronavírusom, ešte mohli ďalej žiť. 

Mesto Žiar nad Hronom na vlastné náklady zriadi ďalšie dve – tri odberové miestnosti, aby sme vytvorili väčší priestor na testovanie sa obyvateľov pred vianočnými sviatkami. Dnes o súhlas žiadam Ministerstvo zdravotníctva SR. Verím, že sa nám podarí zabezpečiť aj dostatok testov.

Taktiež mestský úrad a ostatné organizácie mesta Žiar nad Hronom znížia svoju aktivitu na nutné minimum. Zabezpečovať budeme len nevyhnutné služby a väčšej časti zamestnancov nariadim dovolenky. Plnú prevádzku obnovíme až po sviatkoch, čiže po 6. januári. O konkrétnych krokoch vás budeme ešte informovať. 

Prihováram sa vám s plnou vážnosťou, pretože situácia, v ktorej sa aktuálne Slovensko ocitá, je mimoriadne vážna. Rastúci počet infikovaných, ale najmä neustály nárast ťažkých prípadov, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, spôsobuje, že slovenské zdravotníctvo, ktoré je značne poddimenzované, je na hranici kolapsu. Ak sa nechceme dožiť toho, ako nás alebo našich blízkych budú môcť hospitalizovať na chodbách nemocníc, alebo dokonca vôbec nebudú môcť prijať, ak sa nechceme dožiť toho, že bude značne obmedzená iná zdravotnícka pomoc, pretože naše nemocnice skolabovali, musíme začať sami od seba. Nečakať na vládu a iných politikov, ale začať každý sám od seba.

Preto vás aj ja vyzývam k väčšej zodpovednosti, vydržme niekoľko týždňov a pomôžme tak našim zdravotníkom a nemocniciam znížiť obrovský nápor ťažkých prípadov priebehu ochorenia Covid-19, ktorý aktuálne zažívajú. Jedine to je cesta, ako sa vyhnúť kolapsu zdravotníctva, na ktorý môžeme doplatiť všetci.

Radnica ZH

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.