Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Na urgentnom príjme to vrie udalosťami, ale aj emóciami

Dátum: 10.12.2020
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 681
Na urgentnom príjme to vrie udalosťami, ale aj emóciami

O bizarné situácie na tomto oddelení nie je núdza

Ako samotní lekári hovoria, zážitkov, a hlavne tých k neuvereniu, je na „urgente“ skutočne neúrekom. Faktom však zostáva, že na urgentnom príjme v Nemocnici AGEL Zvolen musia ošetriť od tých najmenších až po geriatrických pacientov zo štyroch okolitých okresov. MUDr. Peter Púpava zažíval počas mnohých služieb aj neobvyklé situácie. Vyšetrenie glykémie u „unaveného“ psa neskoro v noci patrilo tiež k tým bizarnejším.

Moja kolegyňa vtedy s úsmevom na tvári len skonštatovala, že keby aj ju zobudili tak neskoro v noci ako toho psa, tiež by nemala veľa energie,“ spomína lekár. Úsmevných zážitkov je však na urgente vždy menej ako tých, ktoré si vyžadujú vážnu tvár, správne a rýchle rozhodnutie. Veľakrát sú pacientmi aj celkom malé deti. Bežné sú úrazy ako popálenia, pomliaždenia končatín a pády detí z prebaľovacích pultov. Rodičia sú prirodzene vystrašení a dožadujú sa všakovakých vyšetrení. „Stávalo sa aj mne, že pri nekomplikovaných úrazoch hlavy nás rodičia tlačili do CT vyšetrenia. Snažíme sa im však vysvetliť, že toto vyšetrenie nie je u detského pacienta veľmi vhodné a pokiaľ nič nepoukazuje na to, že je nevyhnutne potrebné, nerobíme ho automaticky,“ sumarizuje MUDr. Peter Púpava, ktorý pracoval na urgente 7 rokov a v súčasnosti pôsobí ako chirurg na Oddelení všeobecnej, úrazovej chirurgie a JIS vo zvolenskej nemocnici. U detského pacienta sa nezriedka stretávajú lekári na urgente aj s rôznymi prehltnutými, alebo vdýchnutými menšími predmetmi. Vo zvolenskej nemocnici mali skúsenosť aj s prehltnutým špendlíkom. Pre laika situácia ako vyšitá na paniku a strach, nie však pre lekára: „Špendlík sa v danom prípade postupným schádzaním do tráviacej sústavy obalil stravou a vyšiel von z tela spolu s ňou nekomplikovane, prirodzenou cestou.“

U dospelej populácie pacientov prevažujú hlavne otvorené bodnorezné a hryzné zranenia, pracovné a športové úrazy, pády z výšky, alebo dopravné nehody v rozsahu od ľahkého stupňa poškodenia mäkkých tkanív, cez zlomeniny až po závažné, život ohrozujúce orgánové poranenia. V chirurgii sú to hlavne náhle brušné príhody, krvácavé stavy a infekcie.

To je však len zlomok problémov, s ktorými prichádzajú pacienti na urgent. Sú aj bizarné zranenia, ktoré si vedia privodiť aj samotní pacienti. Niektoré súvisia s rôznymi netradičnými sexuálnymi praktikami, iné vzniknú pri neopatrnom zachádzaní so zbraňou, trhavinou alebo s predmetmi, ktoré dokážu spôsobiť ťažké ujmy na zdraví. Špeciálnou skupinou pacientov urgentného príjmu sú tí nespolupracujúci, agresívni a pod vplyvom alkoholu, či nedovolených omamných látok, prípadne so psychózami, ktorých je potom náročné ošetrovať. „V protiklade som zažil aj pacienta so skalpačným poranením hlavy, ktorý sa sám v pokročilom alkoholovom opojení doviezol autom na urgentný príjem, ktorý bol už v tom čase prázdny. Bolo to niekedy nadránom. Tu si potichu s pokorou a nepozorovane sadol, hoci mu rana na hlave výrazne krvácala. Vďaka kamerovému systému sme ho spozorovali a po našom okamžitom zasiahnutí, odpovedal: „že on má čas a počká, že si my máme najprv povybavovať, čo treba,“ spomína na jeden zo zážitkov MUDr. Púpava. Pacient bol po akútnom ošetrení a predbežnej diagnostike prijatý na oddelenie kvôli dosledovaniu jeho zdravotného stavu, odkiaľ potom ušiel a objavil sa až na druhý deň. Hľadal svoje kľúče, auto a doklady, keďže si po vytriezvení absolútne nič nepamätal, len dedukoval, že mohol byť v nemocnici podľa krvavého oblečenia a stehov na hlave. Dodatočne sa však zdravotníckemu personálu poďakoval a aj ospravedlnil za nepríjemnosti.

A tak, ako prichádzame na urgentný príjem s rôznymi ťažkosťami, rôzne sa správame aj ako pacienti. „Ľuďom sa prevažne nechce čakať a len s neochotou dokážu prijať, že pacientov neošetrujeme v chronológii ich príchodu, ale na základe závažnosti diagnóz, s ktorými čakajú na ošetrenie. Paradoxne, mladší pacienti sú nervóznejší, nemajú problém povedať rôzne slovné invektívy na zdravotnícky personál a starší ľudia sú tí trpezlivejší, chápavejší a solidárnejší voči iným. Pritom vo väčšine prípadov prichádzajú na urgent s ťažšími zdravotnými problémami,“ dodal na záver MUDr. Peter Púpava.

Foto: AGEL

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.