Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

V Žiarskej nemocnici pomáhajú aj vojaci

Dátum: 29.10.2020
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 432
V Žiarskej nemocnici pomáhajú aj vojaci

.

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu je pre bezpečnosť hospitalizovaných pacientov i personálu v žiarskej nemocnici zavedená triáž (triedenie) pacientov. Uskutočňuje sa pred vstupom do budovy nemocnice, rovnako ako počas prvej vlny pandémie. 

Na triážnom stanovisku všetkým prichádzajúcim pacientom zdravotníci žiarskej nemocnice odmerajú telesnú teplotu a zisťujú možné symptómy ochorenia COVID-19. „Pýtajú sa napríklad na kašeľ, dýchacie ťažkosti, stratu čuchu a chuti, na možný kontakt s infikovanou osobou, zisťujú cestovateľskú anamnézu,“ informuje hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia Jana Fedákový s tým, že pacienti podpisujú dotazník. V prípade, ak pacient nevykazuje symptómy charakteristické pre ochorenie COVID-19, dostane zelený náramok a pokračuje v štandardnom režime na ambulanciu alebo oddelenie. „Vstup do nemocnice je možný len s prideleným náramkom. Ak pacient vykazuje príznaky ochorenia, dostane červený náramok, je nasmerovaný do červenej zóny nemocnice a lekár rozhodne o ďalšom postupe,“ upozorňuje ďalej Fedáková a ako naznačuje, zdravotníkom na triážnom stanovisku pomáhajú aj príslušníci Ozbrojených síl SR, ktorí dohliadajú na bezpečnosť pacientov i personálu.

Ako funguje triáž pacientov

Triáž funguje 24 hodín denne 7 dní v týždni. V tomto režime funguje od 1. októbra. Predtým fungovala od 7.00 do 15.30 h a mimo týchto časov boli pacienti triážovaní na urgente, ostatné vstupy boli uzatvorené. „Triáž na poliklinike je vykonávaná pred vstupom do ambulancií, pričom obsahuje to isté - meranie a zaznamenanie teploty, rovnako zodpovedanie otázok z triážneho dotazníka a záznam podpisuje pacient,“ vysvetľuje Jana Fedáková.

Zákaz návštev na lôžkových oddeleniach

Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu sú návštevy na všetkých lôžkových oddeleniach zakázané až do odvolania. Rovnako nie je z epidemiologických dôvodov povolená sprevádzajúca osoba pri pôrode. Nemocnica však poskytuje všetku zdravotnú starostlivosť. Čo však v prípade, že je potrebné hospitalizovanému pacientovi priniesť do nemocnice napríklad oblečenie alebo iné veci? Ako mu ich môže odovzdať? „Po dohode s jednotlivými oddeleniami a triážnymi pracovníkmi prinášajú príbuzní pacientom potrebné veci v dohodnutom čase. Tieto si prídu prevziať sanitári z jednotlivých oddelení k vstupným dverám nemocnice. Cez víkend zabezpečuje odnos vecí pracovník triáže, prípadne vojak,“ spresňuje Fedáková.

Prístup pacientov na RTG alebo sono vyšetrenie

Pacienti prichádzajúci napríklad na sono vyšetrenie, RTG či do ambulancie chirurgie prechádzajú triážou a v prípade, že je osoba bola odtriážovaná zelenou cestou, prechádza na predmetné pracovisko. „Aby nedochádzalo ku kumulácii osôb pred jednotlivými pracoviskami, máme zavedený číselný systém, podľa ktorého sú pacienti volaní. Rovnako rozostupy osôb kontrolujú a manažujú vojaci z triáže,“ dodáva na záver Jana Fedáková a ako spresňuje, v týchto dňoch 

je v žiarskej nemocnici na COVID pracovisku hospitalizovaných 12 pacientov. V domácej karanténe je 12 zamestnancov nemocnice. Kapacita COVID pracoviska je 18 lôžok na reprofilizovanom COVID pracovisku a 1 izolované lôžko s UPV na OAIM.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.