Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Sieť nemocníc Svet zdravia zaujalo stanovisko k aktuálnej situácii týkajúcej sa koronavírusu

Dátum: 16.03.2020
Autor: Info Žiar nad Hronom
Počet videní: 549
Sieť nemocníc Svet zdravia zaujalo stanovisko k aktuálnej situácii týkajúcej sa koronavírusu

Žiarska nemocnica sa pripravuje na nárast pacientov

Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare sa pripravuje na masívnejší nárast pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19. 

Od piatku 13. marca sú zastavené plánované operácie z dôvodu pripravenosti priestorov a kapacít ľudí v súvislosti so zvládnutím narastajúceho počtu pacientov s podozrením na COVID-19. Pôrody naďalej prebiehajú v nezmenenom režime, avšak na základe rozhodnutia hlavného hygienika SR z dôvodu zákazu návštev je pri pôrode zakázaná prítomnosť sprevádzajúcej osoby. Polikliniky taktiež obmedzujú výkon preventívnych prehliadok.

Všetky nemocnice siete momentálne zriaďujú samostatné priestory s cieľom oddeliť pacientov s podozrením a bez podozrenia na koronavírus. Tieto vyhradené priestory by mali mať samostatnú prístupovú cestu a nebudú súčasťou urgentných príjmov alebo ambulancií pohotovostnej služby. Ich cieľom je oddeliť pacientov s podozrením na koronavírus od ostatných pacientov a personálu. Novozriadené pracoviská budú výrazne vizuálne odlíšené a pacienti budú na ich umiestnenie upozorňovaní už pri hlavnom vchode každej nemocnice a polikliniky. Sú určené pre každého pacienta, ktorý vykazuje symptómy ochorenia vyvolaného koronavírusom. „Žiadame preto pacientov, ktorí tieto symptómy vykazujú, aby rešpektovali navigáciu a pohybovali sa výlučne v týchto priestoroch nemocnice či polikliniky,“ vyzýva vedenie nemocnice.

Nonstop infolinka s vyškolenými pracovníkmi 

Všetky nemocnice Svet zdravia sa tiež pripravujú na výnimočný pandemický stav a kontroluje sa pripravenosť jednotlivých pracovísk. „V rámci siete bol vytvorený krízový štáb, ktorý situáciu neustále monitoruje a prijíma nevyhnutné opatrenia na centrálnej úrovni. Strategicky pritom situáciu v rámci aktuálneho  stavu  vyhodnocuje v dvoch skupinách, a to pre východné a západné Slovensko,“ informuje hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia Jana Fedáková.

Naďalej platí, že na všetkých pracoviskách sa dodržiava prísny hygienicko-epidemiologický režim a zdravotníci sú v zmysle nariadení hlavného hygienika SR opakovane preškoľovaní v pravidlách pri kontakte s pacientami s respiračnými ochoreniami. „Až do odvolania tiež platí prísny zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Pracoviská sú tiež priebežne zásobované ochrannými pracovnými prostriedkami, aby mali vytvorené dostatočné zásoby,“ podotýka Fedáková.

Zriadená je tiež pre verejnosť nonstop infolinka ku koronavírusu. „Na telefónnom čísle 02/32 323 838 pacientom z celého Slovenska 24 hodín denne poradia vyškolení pracovníci, ako ďalej postupovať, ak majú príznaky respiračného ochorenia. Linka za týždeň svojho fungovania prijala vyše 1000 hovorov,“ konkretizuje Jana Fedáková. 

Jediné infektologické pracovisko siete Svet zdravia v Michalovciach doteraz hospitalizovalo 20 pacientov s podozrením na koronavírus. U žiadneho z nich sa dosiaľ ochorenie nepotvrdilo. „Radi by sme tiež apelovali na verejnosť, aby si uvedomila, že túto situáciu zvládneme iba vďaka maximálnemu úsiliu a nasadeniu zdravotníkov po celom Slovensku. Chceme preto pacientov poprosiť, aby personálu vyjadrili podporu najmä svojím zodpovedným a empatickým prístupom,“ dodáva na záver Jana Fedáková.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.