Dlhoročnou tradíciou v obci Trnavá Hora je vynášanie Moreny. Ani tento rok na to nezabudli žiaci základnej a materskej školy. Napriek nepriaznivému počasiu sa spoločne rozhodli rozlúčiť so zimou tak, ako sa patrí.Na moste v Jalnej  pani učiteľky zapálili Morenu  a spolu so žiakmi ju hodili  do studených  vôd Hrona. Hoci ju poslali preč ešte 15.marca, ako vidno, stále sa jej nechce od nás odísť..
Sviatky jari treba tiež náležite osláviť a pripraviť sa na ne. Práve preto škola opäť využila  ponuku Pohronského osvetového strediska v Žiari nad Hronom a zorganizovala akciu pod názvom JARNÉ ZVYKOSLOVIE.V stredu 27.marca sa v škole zišli remeselníci  z nášho regiónu, ktorí predviedli žiakom výzdobu kraslíc netradičnými technikami, pletenie korbáčov, košíkov, výzdobu perníkov, pletenie náramkov a mnohé iné zaujímavosti. Akcia mala veľký úspech u malých, aj veľkých. Žiaci sa naučili niečo nové, potešili  rodičov vlastnoručne zhotovenými  kraslicami. Chlapci určite počas Veľkej noci  využili korbáče, ktoré si  uplietli. Touto, ale aj ďalšími podobnými akciami chce škola nenásilnou formou u žiakov pestovať a rozvíjať vzťah k ľudovému umeniu, k spoznávaniu tradičných ľudových remesiel našich predkov, čo  je súčasťou prierezovej témy Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra./KH/
 


Pridal: Nataška Kategória: ZŠ Trnavá Hora, Streda 03 apríl 2013 - 20:01:38, Prečítané: 4468x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Mami, ľúbime ťa

Druhá májová nedeľa je každoročne venovaná všetkým mamám .Žiaci zo ZŠ Trnavá Hora si uctili svoje mamičky a staré mamy už vo štvrtok 10.mája.

Popoludnie so ZUMBOU

Rozhýbať telo po zime je niekedy dosť náročné. O tom sme sa presvedčili s cvičiteľkou ZUMBY Zuzkou Kucejovou, ktorá prišla medzi deti do školy v Trnavej Hore.

Vynášanie MORENY

S príchodom jari a teplých slnečných lúčov nastupuje radostnejšie obdobie, ktoré je vyjadrené v mnohých detských piesňach, hrách, riekankách a zvykoch.

Jarné upratovanie v Trnavej Hore

O tom, že sa dá slnečná sobota využiť veľmi užitočne ste sa mohli presvedčiť 24.3.2012 v obci Trnavá Hora.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.milujsvojevlasy.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety