Už siedmy ročník podujatia Noc s Andresenom sa na Slovensku konal z piatka 30. marca, na sobotu 31. marca. Po prvýkrát sa zapojila aj knižnica v Hliníku nad Hronom.Počas tejto noci strávilo určite nezabudnuteľnú rozprávkovú noc na „spacích miestach“ v 191 verejných, obecných a školských knižniciach spolu 7 800 slovenských detí. Úspešné podujatie na podporu čítania detí bolo vyvrcholením Týždňa slovenských knižníc (26.3. - 1.4.). Noc s Andersenom sa koná vždy v posledný piatok pred narodeninami dánskeho rozprávkara - Hansa Christiana Andersena. Podujatie Noc s Andersenom prvý krát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas dvanástich rokov
sa z pôvodne komorného podujatia Noci s Andersenom stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa v roku 2012 zapojili knižnice a školy v Českej republike (917), na Slovensku (191), Poľsku (44), Slovinsku (7) a aj České školy bez hraníc v Paríži, Londýne, Frankfurte, Ženeve, Baltimore a v Sydney. Na 1 160 „spacích miestach“ strávilo 30. marca 2012 nezabudnuteľnú Noc s Andersenom viac ako 60 000 detí aj dospelých, ktorí sa starali o deti a o priebeh podujatia. Úspešné podujatie na Slovensku od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a zatiaľ každý rok bol prekonaný rekord v počte prihlásených knižníc a v počte detí.

V Obecnej knižnici Hliník nad Hronom sme nocovali po prvý krát. Keďže 29.3.2012 sme
organizovali kultúrne podujatie pri príležitosti Dňa učiteľov, zvažovali sme, či je reálne hneď na druhý deň zorganizovať také náročné podujatie pre deti a s deťmi a zvládnuť ho, či budeme mať k dispozícii dostatočný počet dobrovoľníkov, koľko detí máme možnosť ubytovať v knižnici... To všetko spôsobilo že sme sa zapojili až na poslednú chvíľu - prihlášky bolo potrebné odovzdať do piatka 16.3.2012, my sme tak urobili večer pred týmto termínom. Dnes toto rozhodnutie neľutujeme.

Podujatie NOC S ANDERSENOM sme začali propagovať na webovej stránke obce, na obecných tabuliach, hlásili sme v miestnom rozhlase, dokonca nám s propagáciou pomáhali aj učitelia prvého stupňa v základnej škole. Zo začiatku to vyzeralo, že nebudeme mať prihlásený dostatočný počet detí a nenaplníme ani nami stanovený limit 10 detí, ale ako sa termín nocovania blížil, deti začali nosiť prihlášky a nakoniec sme pôvodný limit prekročili o 11. Nedokázali sme deťom povedať NIE. V knižnici nocovalo 21 detí vo veku od 7 do 12 rokov. A ako to celé prebiehalo? V piatok pred 19 hodinou sa začali schádzať prví spáči v doprovode svojich rodičov. Deti odovzdali svoje vstupenky - nakreslený obrázok z najobľúbenejšej rozprávky, potom sa ubytovali v knižnici, uložili si svoje večere a raňajky do kuchyne a zasadli do spoločenskej miestnosti, kde dostali inštrukcie k nocovaniu.

Deti sme rozdelili do skupiniek, jednotlivé skupinky si určili názov (1. Šmolkovia, 2. Pavúci, 3. Potkani, 4. Lovci duchov 5. Klub záhad), rozdali sme im karty úloh a začalo sa vedomostné súťaženie. Na jednotlivých stanovištiach odpovedali na otázky ako vzniká kniha, dopĺňali názvy rozprávok, hádali do ktorej rozprávky patria rozprávkové postavičky, preverili si aj svoje znalosti o prísloviach a porekadlách či o svojej obci. Medzi jednotlivými stanovištiami si čítali hádanky – mikrofón im učaroval a čítať chceli všetci. Mamičky by nenechali svoje deti zomrieť hladom, nabalili ich ako na tri dni. A tak deti mali večeru i raňajky ako na svadbe. Samý koláč, pagáč, čipsy - no jednoducho zdravá strava. Ale v takúto výnimočnú noc bolo aj toto povolené.

O 20,30 hod. nás navštívil starosta obce Mgr. Dušan Antal so svojim zástupcom Ing. Ľubomírom Svrčinom. Deti ho privítali potleskom a beseda mohla začať. Deti mu kládli najrôznejšie otázky. Zaujímalo ich či vôbec, ale aj čo číta, ale najviac sa im páčilo keď ho mohli vyskúšať v hádaní hádaniek. Starosta ich nesklamal a odpovedal na všetko. A svojimi odpoveďami prispel k už aj tak dobrej nálade. Rozlúčili sa s ním s obrovským potleskom a pokračovali v plnení úloh. V prestávkach sme si predstavili knihu od Petry Nagyovej-Džerengovej Klára a mátohy, z ktorej sme čítali úryvky. Knihu nám ako darček za účasť v NOCI S ANDERSENOM poslal koordinátor podujatia Spolok slovenských
knihovníkov, darovalo ju vydavateľstvo Slovart.

„Keď píšem, hrám sa. Pospevujem si, mrvím sa a najradšej by som váľala kotrmelce. A
práve pre túto slniečkovskú náladu rada píšem pre malé deti.“ Týmito slovami sme začali spomienku na januárové výročie narodenia (90 rokov) i úmrtia (20 rokov) slovenskej prozaičky, poetky i dramatičky, ktorá sa venovala tvorbe výlučne pre deti a mládež Eleny Čepčekovej, ktorá sa narodila vo vedľajšej obci Dolná Ždaňa. Venovali sme jej krátke pásmo - zopakovali sme si jej dielo a deti čítali úryvok z knihy KIKI A MIKI. Boli sme milo prekvapení vedomosťami o autorke. Vedeli kto je, ale aj to že sa narodila v Dolnej Ždani, v ktorom dome bývala i to, kde je pochovaná. Najočakávanejšia udalosť noci sa blížila a keďže sa umúdrilo i počasie, vydali sme sa okolo 22,00 hod. hľadať poklad. Deti v lampiónovom sprievode mali nájsť štyri indície, ktoré ich navádzali kam majú ísť. Niektoré indície ich trošku potrápili, ale úspešne sme sa z detského ihriska cez cintorín a park SNP presunuli k budove starej školy kde nakoniec objavili tak dlho očakávaný poklad. Na jednotlivých stanovištiach ich mátali strašidlá, ale hrdinsky zvládli aj túto nástrahu a na konci putovania sa s nimi odfotili. Po návrate do knižnice bolo úlohou detí poskladať heslo noci - písmenká našli na jednotlivých stanovištiach. Spoločnými silami sa nakoniec prepracovali k úspešnému poskladaniu: DO ČÍTANIA!

Okolo pol jednej sme deti začali ukladať na spanie. Pekne po skupinkách sme si ich vodili do knižnice, prezliekanie, hygiena. Celkom sa nám to podarilo a verili sme, že do pol hodiny budú všetky spať. Nespali. Pretrkotali celú noc a preto budíček o 7,00 hod. bol pre mnohých nočnou morou. Po raňajkách sa deti pobalili, spravili sme si krátke vyhodnotenie uplynulej noci, rozdali sme preukazy spáčov a okolo 8,00 hod. si pre ne začali chodiť rodičia. Na otázku, či sa zúčastnia nocovania aj na budúci rok bola odpoveď jednoznačná. Tak teda Do čítania! milé deti a nezabudnite, na budúci rok sa k nám znovu môžete pridať iba ak budete veľa čítať.

Tešia sa na vás spolunocľažníci z Noci s Andersenom: Anička Chovancová, Radko Kosorínsky, Ivan Krátky, Borka Mališová, Zuzka Matejová, Michal Mihálik, Jana Miháliková, Dáška Neuschlová, Anka Sartorisová, Ľudko Slašťan, Nika Slašťanová

Obec Hliník nad Hronom ďakuje všetkým, ktorí sa zapojili do prípravy tohto podujatia - od zamestnancov Obecného úradu, cez členov kultúrnej komisie, až po dobrovoľníkov - hlavne mládeži, ktorá vymenila voľný piatkový večer za prácu s deťmi a nebolo to po prvý krát. Bez Vás všetkých by určite nemohli deti stráviť túto noc plnú zážitkov.

Poďakovanie patrí menovite: Aničke Chovancovej, Radkovi Kosorínskemu, Ivovi
Krátkemu, Borke Mališovej, Zuzke Matejovej, Michalovi Mihálikovi, Dáške
Neuschlovej, Anke Sartorisovej, Ľudkovi Slašťanovi, Nike Slašťanovej, ale aj všetkým tým, ktorí nepriamo pomohli pri príprave podujatia, či už prípravou materiálu, nápadmi, upečením koláča... Ďakujeme!


Pridal: Tomas Gemza Kategória: Hliník nad Hronom, Štvrtok 05 apríl 2012 - 13:58:36, Prečítané: 6081x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

10 rokov ZUŠ v Hliníku

Súkromná základná umelecká škola v Hliníku nad Hronom oslávila svoje desiate narodeniny.

Páračky peria spojili v Hliníku generácie

Detský folklórny súbor Makovička a obec Hliník nad Hronom pripravili v sobotu 3. januára príjemné popoludnie pre všetkých obdivovateľov tradícií našich predkov. Už druhý rok po sebe patrila v Hliníku prvá januárová sobota páračkám.

Hlinícky gulášmajster 2014

V sobotu 28. júna sa v Hliníku nad Hronom šírila na všetky svetové strany vôňa gulášu. V areáli futbalového štadióna sa súťažilo o to, kto uvarí ten najlepší.

Hliník ponúka prácu

Obec Hliník nad Hronom vyhlasuje výberové konanie na obsadenie voľného pracovného miesta, čítajte viac.

Spoločné viazanie advetných vencov

Začiatok adventu spojili v sobotu 1. decembra v Hliníku nad Hronom so spoločným viazaním adventných vencov, či výrobou iných ozdôb. Podujatia sa zúčastnilo približne 50 ľudí z celého regiónu.

55 %

15 rokov súboru Makovička

15 rokov od svojho vzniku si tento rok pripomína Detský folklórny súbor Makovička z Hliníka nad Hronom. Počas tohto obdobia absolvoval súbor množstvo vystúpení.

49 %

Majster guláš 2012 v Hliníku n/Hronom

23. júna sa konal už 4. Ročník súťaže vo varení guláša. Súťaže sa mohli zúčastniť 2- až 3-členné tímy, ktoré varili guláš z ľubovoľného mäsa a rôznych ďalších ingrediencií.

56 %

Majster guláš 2012

Obec Hliník nad Hronom Vás pozýva na 4. ročník súťaže vo varení gulášu "Majster guláš 2012" na štadióne OŠK v Hliníku nad Hronom.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.studiolafemme.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety