Mesto Žiar nad Hronom získalo dotáciu z Ministerstva životného prostredia SR vo výške 538 555 eur na projekt, ktorý rieši zachytávanie dažďových vôd. 

Účelom projektu je zachytávanie dažďových vôd zo striech vybraných – mestských objektov a realizáciou opatrení  ako zelené strechy, retenčné nádrže, dažďové záhrady či vsakovacie objekty. Cieľom projektu je zlepšiť kvalitu životného prostredia, a to najmä predchádzaním povodní z prívalových zrážok, znižovaním erózie pôdy, využitím zachytených vôd na zavlažovanie zelene, zvlhčovanie a ochladzovanie mikroklímy v letných mesiacoch a v neposlednom rade dopĺňanie zásob podzemných vôd.

Projekt počíta s 8 objektmi vo vlastníctve mesta Žiar nad Hronom, a to so všetkými tromi základnými školami, plavárňou, zimným štadiónom, Materskou školou a jej elokovanými pracoviskami na Rázusovej ulici, na Rudenkovej ulici č.1 a na Ulici Dr. Janského č. 8.

Na týchto objektoch bude osadené či vybudované odvedenie dažďových vôd do retenčných nádrží s objemom 6 500 litrov. „Súčasťou retenčných nádrží sú čerpadlá, ktoré umožňujú využívať zachytenú vodu na polievanie zelene v jednotlivých objektoch,“ vysvetľuje Pavel Mužík, projektový manažér MsÚ a dodáva, že v niektorých nádržiach sa pristúpilo k SMART riešeniam, a teda v nádrži bude umiestnená sonda na signalizáciu výšky hladiny, resp. naplneného objemu nádrží a prenos údajov na mestské Technické služby, ktoré sa budú o tento systém po jeho dokončení starať. „Nazbieranú vodu budú technické služby využívať napríklad na polievanie ulíc a zelene v meste,“ dodáva Mužík.

Okrem nádrží projekt rieši aj takzvané Dažďové záhrady. „Dažďové záhrady sú technicky riešené ako drenážne jamy v hĺbke 800 - 1100 mm pod úrovňou terénu. Ich dno je vysypané 30 mm vrstvou lomovým lámaným kamenivom. Na ňom je uložená geotextília, na nej je pôdny substrát, ktorý má za úlohu zadržiavať ešte neinfiltrovanú dažďovú vodu. V pôde budú vysadené vodomilné rastliny, ktoré budú skrášľovať a zvlhčovať prostredie a napomáhať vsakovaniu vody,“ objasňuje projektový manažér.

V projekte je ďalej zahrnuté aj vybudovanie takzvanej Zelenej strechy. „Ide o vysadenie strešnej zelene s inštaláciou hydroakumulačnej vrstvy z geotextílie, drenážnej akumulačnej rohože pre strešné záhrady s perforovanými nopmi a extenzívnym strešným substrátom. Vegetačné plochy striech budú striedané so „štrkovými poľami“ bez vegetácie. Výsadba vegetácie je navrhovaná tak, aby dosahovala celoročný efekt, a aby vyžadovala len minimum nutnej údržby,“ vysvetľuje projektový manažér.

Po dokončení projektu sa o celý systém budú starať mestské Technické služby.  Okrem využívania vody sa budú starať aj o čistenie lapačov strešných splavením, vykonávať pravidelnú kontrolu, čistiť a vymieňať filtre a vykonávať aj revíziu vsakov. Ďalej budú zabezpečovať polievanie zelených striech v extrémnych suchách a vykonávať opravy prípadných porúch na potrubiach.

Mesto ZH

Pridal: Nataška Kategória: Spravodajstvo, Streda 29 máj 2019 - 08:22:11, Prečítané: 643x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

150.výročie smrti biskupa Štefana Moysesa

4.júla sme si na Námestí Matice slovenskej pripomenuli výročie úmrtia Štefana Moysesa.

Žiarčania, ktorí dávajú životu šancu

V stredu 26. júna boli v Obradnej sieni mesta prijatí niekoľkonásobní darcovia krvi

Vláčikom na výlet

Žiarske komunitné centrum zorganizovalo pre deti výlet

Hračky deťom darovali pracovníci žiarskeho súdu

Mestské komunitné centrum a terénne sociálne pracovníčky zorganizovali pre deti z osady Pod Kortínou na Deň detí zábavné popoludnie.

Žiarsky park si pozreli aj rodiny z Anglicka a Brazílie

Víkend 1. a 2 .júna patril parkom a záhradám. Zapojil sa aj Žiar.

Značku Pohronie bude používať 14 výrobcov

Občianske združenie Žiarska kotlina udeľovala aj tento rok označenie Regionálny produkt Pohronie.

Tieto chodníky opravia v Žiari do konca júna

V Žiari nad Hronom sa má opraviť viac ako 14-tisíc metrov štvorcových chodníkov a ciest.

Takto sme volili do EP v Žiari

Od štvrtka do nedele volili občania Európskej únie svojich poslancov. A takto sme volili v Žiari nad Hronom.

Deň matiek v žiarskom domove dôchodcov

Mesto Žiar nad Hronom aj tento rok organizovalo podujatie venované predovšetkým matkám. Program pripravil ZPOZ a žiaci Základnej umeleckej školy Z.S. Parákovej.
 


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://www.milujsvojevlasy.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety