Holokaust a zločiny komunizmu - víťazné práce študentov stredných škôl v súťaži Eustory sa venovali traumám z našej novodobej histórie. Do súťaže sa zapojili študenti z celého Slovenska a najlepšie sa darilo stredoškolákom zo Žiliny a Žiaru nad Hronom. 

 

 

Novodobé slovenské dejiny mladých ľudí zaujímajú a vedia ich spracovať zaujímavých spôsobom. Aj to ukázala súťaž Eustory, toho roku s podtitulom „História vo fotografiách“. Súťaž pre študentov stredných škôl už pozná víťazov, pričom na prvých priečkach sa umiestnili diela reflektujúce holokaust a zločiny komunizmu. „Tento rok mala Eustory vynikajúcu úroveň a porota mala naozaj ťažkú úlohu,“ vraví organizátorka súťaže, riaditeľka Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj Zuzana Jezerská. Zapojili sa študenti z celého Slovenska, ktorí poslali dovedna 69 prác. Odborná porota v zložení Judita Csáderová, Dagmar Horná, Adelaida Mezeiová a Valéria Zacharová (dve akademičky a dve fotografky) hodnotila využívanie historických prameňov, logickú štruktúru práce, objektívnosť prístupu k spracovaniu vybranej témy, originalitu a aktuálnosť práce, jej celkový vzhľad, úpravu, štylistiku a pravopis. „Hodnotiaci proces bol tentoraz náročnejší ako po minulé roky vzhľadom na dva odlišné pohľady, hodnotenie naratívnej časti a samotných fotografií. Tieto dva rozhodujúce komponenty však museli vytvoriť komplexné dielo. Preto okrem tradičného prideľovania percentuálnych bodov jednotlivým prácam komisia pristúpila aj k niekoľkohodinovej diskusii. Až v nej definitívne rozhodla, kto si odnesie cenu,“ dodáva Zuzana Jezerská.

Porota napokon udelila tretie miesto Lujze Kmeťovej z Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline s prácou „Štefan Antolík a jeho denník "hrdinu"“. Opísala v nej udalosti druhej svetovej vojny cez prizmu osudov vojaka slovenskej armády, ktorý sa pridal k Slovenskému národnému povstaniu. Na druhej priečke sa umiestnil Marek Masarik, takisto z Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline, s prácou „Chlapec s číslom 119512“. Zmapoval príbeh Emila Farkaša a jeho rodiny, ktorí sa pre svoj židovský pôvod dostali do koncentračného tábora. V súťaži Eustory toho roku zvíťazili Zuzana Krajčíková a Sofia Gelienová z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom. V práci „Fotografia, z ktorej mrazí“ sa venovali krutým činom boľševikov v roku 1941 v ľvovskej oblasti na Ukrajine.

Eustory je súťaž z novododobej histórie pre študentov stredných škôl. Jej hlavným cieľom je podpora vzájomného porozumenia a tolerancie medzi mladými Európanmi prostredníctvom poznania histórie svojej krajiny, ako aj histórie ostatných európskych krajín.

Autorom tejto myšlienky je nadácia Körber-Stiftung z Hamburgu. Od roku 2001, kedy Združenie Eustory, tvorené dnes už organizáciami z 20 európskych krajín, vzniklo, sa do programu zapojilo vyše 90 000 mladých ľudí z rôznych krajín Európy.

 

Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) je mimovládna organizácia založená v roku 2005. Zameriava sa predovšetkým na rozvojovú spoluprácu a globálne vzdelávanie. Je to nekonfesionálna a apolitická organizácia, ktorá v súčasnosti patrí k lídrom vo svojom zameraní na neziskovom trhu. Viac informácií na: http://www.sccd-sk.org/


 
 


 


Pridal: Nataška Kategória: Gymnázium ZH, Utorok 21 jún 2016 - 11:30:48, Prečítané: 4552x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Žiarski gymnazisti sa zabávali v tieni hviezd

Žiarske gymnázium zorganizovalo v piatok 22.februára 48.ročník svojho plesu.

Maturitný volejbal žiarskych gymnazistov

Aj tento rok sa maturanti žiarského gymnázia stretli na športovom podujatí so svojími profesormi

Gymnaziálny ples v Žiari otváral Andrej Bičan+VIDEO

V Mestskom kultúrnom centre sa v piatok 9.februára gymnazisti, ich učitelia a rodičia zabávali na 47.ročníku Gymnaziálneho plesu.

Maturanti gymnázia vyhrali nad učiteľmi

Maturanti žiarskeho gymnázia sa už tradične stretli na futbalovom zápase so svojimi učiteľmi, išlo už o 29.ročník rozlúčkovéj akcie so školou.

Gymnaziálny ples 2017-pridané VIDEO

V piatok 20.januára sa v priestoroch Mestského kultúrneho centra konal tradičný Gymnaziálny ples.

Osobnosť dopravy 2016 o svojej ceste k úspechu

Študenti žiarskeho gymnázia sa zúčastnili na besede s riaditeľom spoločnosti, ktorá bola v roku 2015 vyhlásená za Firmu roka.

Maturanti na gymnáziu sa pobili s učiteľmi

Na Gymnáziu Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom sa s maturantmi lúčia už tradične športovými zápasmi.

Gymnázium na lyžiach v Tatrách

Tercia žiarskeho gymnázia na lyžiarskom kurze v Tatrách si to užíva a do Žiaru posiela pozdrav. Toto napísali študentky pre vás.

Gymnázium hodnotilo projekt

Do rôznych projektov sa zapája aj žiarske gymnázium. Na vyhodnotenie jedného z nich sme sa boli pozrieť.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety