V niektorých častiach sveta prebieha zatmenie Mesiaca. Kedy najbližšie uvidíte podobné nebeské divadlo na Slovensku?Aspoň čiastočné zatmenie mesiaca dnes môžu ľudia pozorovať z Austrálie, Pacifiku, Atlantiku, Indického oceánu, Antarktídy a Arktídy, a tiež vo väčšine Ázie, Severnej a Južnej Ameriky.

Tento jav prebieha od 13:29 a potrvá do 16:58 nášho času. Od začiatku do konca potrvá zatmenie mesiaca 3 hodiny a 29 minút, pričom úplné zatmenie má trvanie približne 5 minút.

Toto zatmenie je tretím zo série štyroch "krvavých" mesiacov, tzv. tetrád. Posledné z tejto série nastane 28. septembra 2015 a bude viditeľné aj z Európy. Konkrétne na Slovensku uvidíme viac ako 75% tohto úkazu!

Okrem Európy bude aspo čiatočné septembrové zatmenie mesiaca pozorovateľné z juhovýchodnej Ázie, Afriky, Pacifiku, Atlantiku, Indického oceánu, Antarktídy, Arktídy, Severnej a Južnej Ameriky.

Za označenie "krvavý" vďačí mesiac svojmu červenému nádychu, ktorý vzniká v prípadoch, kedy sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej línie. Tieň Zeme dopadá na Mesiac, čím ho zatieni. Takéto červené sfarbenie vzniká v prípade, že sa slnečné svetlo lomí zemskou atmosférou. Nejde pritom vždy o Mesiac, rovnaká príčina stojí napríklad aj za červeným sfarbením západu Slnka.Zdroj: http://www.timeanddate.com/eclipse/list.html


Pridal: Viktória Kategória: Hvezdáreň a planetárium MH, Sobota 04 apríl 2015 - 15:51:12, Prečítané: 4685x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Najdlhšie zatmenie mesiaca bude 27.júla

Letné prázdniny môžete prežiť aj s hviezdami, napríklad v žiarskej Hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella aj pri pozeraní najdlhšieho zatmenia mesiaca.

Deň hvezdární a planetárií 2018 j v žiarskej hvezdárni

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom pripravila na svoj svetový deň zaujímavý program. Ponúka vám stráviť spolu s rodinou príjemnú, zábavnú ale aj poučnú nedeľu. Počas marca si môžete pozrieť aj výtvarné práce na tému Vesmír očami detí.

Žiarske planetárium je opäť najmodernejšie

V pondelok 29.októbra slávnostne spustili do prevádzky nové digitálne planetárium.

Pestré leto v planetáriu

Leto chce svojim programom ľuďom spestriť aj Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari. Milovníci oblohy a vesmíru sa určite majú na čo tešiť.

Týždeň hvezdární a planetárií 2017

Hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hellla v Žiari pripravili pre milovníkov oblohy a aktuálnych informácií Deň otvorených dverí a to v rámci Európskeho týždňa planetárií

Deň hvezdární a planetárií v žiarskom planetáriu

19. marca Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom opäť otvorí dvere návštevníkom. Program pre vás pripravili až do neskorého večera. Určite sa oplatí prísť.

Žiarska hvezdáreň vlastní meteorit

Hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella oslávila 20 výročie svojho otvorenia.

Letné akcie žiarskej hvezdárne

Pokiaľ vás zaujímajú hviezdy a vesmír, pozrite si, čo si pre vás pripravila ešte na august Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.

Jar sa začala zatmením slnka

Zatmenie Slnka si nenechali ujsť ani žiarčania. V meste ho pozorovali predovšetkým s doma vyrobenými pomôckami, žiarska hvezdáreň však mala pre žiarčanov pripravené aj profesionálne ďalekohľady.

50 %

Ako ste sledovali zatmenie Slnka

Ak ste boli v práci a nestihli ste si pozrieť čiastočné zatmenie Slnka pozrite si fotogalériu.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety