Starosta Slaskej sa až 3 roky po komunálnych voľbách v roku 2010 dočkal zadosťučinenia. V utorok 22.októbra Krajský súd v Banskej Bystrici konečne rozhodol v jeho prospech. O čo išlo v tomto spore?V novembri 2010 posledný deň predvolebnej kampane v komunálnych voľbách na starostu v Slaskej sa v obci objavili plagáty, kde jeden z kandidátov na túto funkciu obvinil svojho protikandidáta Daniela Geliena okrem iného z toho, že zanedbával svoje povinnosti na obecnom úrade, že robil prácu nie pre obec a občanov Slaskej, že za výkon starostovskej funkcie dostával ostatné pôžitky, že zabúdal na vybavovanie stránok, podnetov od občanov, ich požiadaviek a problémov.  Ďalej, že nechával svoje starostovské kompetencie na vybavovanie pracovníčkam a tiež, že občania boli uvedení do omylu, lebo pozemky, ktoré vykupovala obec akože pre seba, následne predávala ako ucelené parcely osobe, ktorá je blízka bratovi starostu.

Letáky s približne takýmto obsahom boli doručené do domácností v posledný deň volebnej kampane. Na druhý deň už začínalo volebné moratórium a Daniel Gelien teda nemal možnosť legálne sa brániť. Voľby vyhral, podal však na súd žalobou na ochranu osobnosti.

Po 3 rokoch súd skonštatoval, že tieto vyjadrenia boli lživé a nezakladali sa na pravde. Použitie týchto tvrdení zo strany protikanditáta mali za cieľ zdiskreditovať jeho osobu v očiach voličov a preto prikázal svojím rozhodnutím protikandidátovi, aby sa  Gelienovi ospravedlnil.

V rámci okresu Žiar nad Hronom je to pravdepodobne prvý prípad z predvolebnej kampane, ktorý skončil na súde žalobou na ochranu osobnosti a súd rozhodol v prospech žalujúceho.

Prečítajte si náš krátky rozhovor s Danielom Gelienom.

Prečo ste sa rozhodli riešiť tento predvolebný spor súdnou cestou?
Gelien: Takáto štvavá kampaň mala negatívny dopad na moju rodinu, ktorá bola vtiahnutá do predvolebného boja a ja som chcel očistiť naše meno. Potom som mal záujem, aby verejnosť poznala pravdu, lebo v kampani sa má bojovať faktami a nie ohováraním. Ľudí tie letáky zmiatli, lebo boli presvedčení, že tvrdiť takéto závažné veci môže len niekto, kto má nato dôkazy a teda tieto tvrdenia sú pravdivé.Výsledok volieb však preukázal, že občania v Slaskej vo volebnej miestnosti pred voľbou rozmýšľajú.

Aká bola vaša obhajoba?
Gelien: Ja som sa obhajoval svedeckými výpoveďami, prehláseniami občanov a rôznymi dokladmi, ktoré preukazovali opak toho, čo bolo tvrdené v letáku. Môj protikandidát nepredložil súdu žiadne relevantné dôkazy na potvrdenie jeho tvrdení a súd skonštatoval, že v rámci dokazovania neprodukoval žiadne dôkazy na preukázanie pravdivosti jeho tvrdení.

Aký bol teda nakoniec rozsudok?
Gelien: Okresný súd ako prvostupňový súd rozsudkom uložil môjmu protikandidátovi povinnosť ospravedlniť sa mi za nepravdivé výroky v obecných novinách Hlásnik. Krajský súd ako druhostupňový a teda odvolací súd tento rozsudok okresného súdu potvrdil.

Ako sa zachováte, budete trvať na verejnom ospravedlnení podľa rozhodnutia súdu, alebo si podáte ruky.
Gelien: Samozrejme, že budem trvať na verejnom ospravedlnení. To bude vlastne satisfakcia za zásah do mojej ľudskej dôstojnosti. Podávanie rúk je bežné, ale iba  v korektnej kampani.

Urobili by si to znovu, teda podali by ste žalobu znovu?
Gelien: Nekonal by som inak ani teraz. Viem, koľko času práci starostu venujem a výsledky práce celého tímu sú viditeľné a nemôže ich niekto negovať pár riadkami v letáku. Starosta obhajujúci svoj mandát vo voľbách predsa nebude pre nikoho trhacím kalendárom a nebude vrecom, do ktorého si môže každý ľubovoľne kopnúť. Aj mi máme svoju dôstojnosť a sme len ľudia, tak nech nás nikto neponižuje klamstvami.A som rád, že zrejme dozrel čas aj nato, aby sa kampane viedli férovo a aby sa v kampaniach súťažilo schopnosťami a programom a nie bulvárnym štýlom.
 


Pridal: Nataška Kategória: Obce, Štvrtok 24 október 2013 - 00:09:57, Prečítané: 950x
Zdielaj túto správu: Facebook Mailom Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Budú oslavovať celoročne

Obec Pitelová si v tomto roku pripomína 750. výročie prvej písomnej zmienky. Aj preto tu pripravili viacero podujatí, ktoré sa nesú v duchu pekného jubilea.

56 %

V Prestavlkoch sa bude plesať

Obec Prestavlky sa tento rok už po šiestykrát pridáva k zoznamu obcí, v ktorých sa uskutočnia čoraz populárnejšie dedinské plesy.

Stavba roka - Cena verejnosti 2013

Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva je organizátorom prestížnej prezentačnej súťaže realizovaných stavieb na Slovensku - Stavba roka.

Vo Vyhniach budú hody

Obec Vyhne ožije cez víkend hodovou slávnosťou.

Mikuláš, čo nám dáš...

Aj tento rok príde do Ladomerskej Viesky Mikuláš.

 

 

 

Stretnutie obyvateľov Hliníckeho Pohronia

3. ročník stretnutia obyvateľov obcí mikroregiónu Hlinícke Pohronie sa uskutočnil v sobotu 8. septembra v Sklených Tepliciach. Na podujatie zavítali obyvatelia zo 14 obcí tohto regionálneho zoskupenia.

64 %

Obce v Sklených Tepliciach

Mikroregión Hlinické Podhorie pripravil na sobotu 8.septembra kultúrno - spoločenské podujatie "Mikroregión nás spája", kde môžete stráviť príjemné sobotné popoludnie.

Agátovica

5. ročník hudobného festivalu Agátovica organizovali 24. a 25. augusta v Lutile. Na podujatí dostali priestor alternatívne hudobné žánre.

50 %

V Ladomerskej Vieske vynovili námestie

Projekt storočia. Tak mnohí označujú veľkú revitalizáciu námestia Ladomer v obci Ladomerská Vieska. To slávnostne otvorili vo štvrtok 9. augusta.

46 %

Slabšia účasť na lutilskom jarmoku

Tento rok obec Lutila znovu organizovala tradičný jarmok. Pravdepodobne kvôli neznesiteľných teplotám nebola účasť na jarmoku taká veľká, ako v predošlých rokoch.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.tvziar.tv/news.php?extend.3882.84
Žiar nad Hronom aktuálne
Dnes je 18°C a Prevažne oblačno
Zajtra bude 11°C až 23°C a Lokálne búrky
Pozajtra bude 11°C až 20°C a Prehánky
Predpoveď počasia na ďalšie dni
Pohotovosť má lekáreň: Janského lekáreň
Adresa: Janského 19
Telefón: 045 / 672 29 46
Pohotovosti lekární na ďalšie dni
Obedné menu na dnes zverejnilo:
11 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame: Prajeme Vám dobrú chuť!
http://skin-visage.sk/
TOP 10
http://regijo.com/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Zaujímajú vás aj informácie z regiónu Žarnovica, Levice, Handlová, Banská Štiavnica atď.?

ÁNO

NIE

NEVIEM

IBA ŠPORTPoslané Nataška
Celkom hlasov: 179
Predošlé ankety