Starosta Slaskej sa až 3 roky po komunálnych voľbách v roku 2010 dočkal zadosťučinenia. V utorok 22.októbra Krajský súd v Banskej Bystrici konečne rozhodol v jeho prospech. O čo išlo v tomto spore?V novembri 2010 posledný deň predvolebnej kampane v komunálnych voľbách na starostu v Slaskej sa v obci objavili plagáty, kde jeden z kandidátov na túto funkciu obvinil svojho protikandidáta Daniela Geliena okrem iného z toho, že zanedbával svoje povinnosti na obecnom úrade, že robil prácu nie pre obec a občanov Slaskej, že za výkon starostovskej funkcie dostával ostatné pôžitky, že zabúdal na vybavovanie stránok, podnetov od občanov, ich požiadaviek a problémov.  Ďalej, že nechával svoje starostovské kompetencie na vybavovanie pracovníčkam a tiež, že občania boli uvedení do omylu, lebo pozemky, ktoré vykupovala obec akože pre seba, následne predávala ako ucelené parcely osobe, ktorá je blízka bratovi starostu.

Letáky s približne takýmto obsahom boli doručené do domácností v posledný deň volebnej kampane. Na druhý deň už začínalo volebné moratórium a Daniel Gelien teda nemal možnosť legálne sa brániť. Voľby vyhral, podal však na súd žalobou na ochranu osobnosti.

Po 3 rokoch súd skonštatoval, že tieto vyjadrenia boli lživé a nezakladali sa na pravde. Použitie týchto tvrdení zo strany protikanditáta mali za cieľ zdiskreditovať jeho osobu v očiach voličov a preto prikázal svojím rozhodnutím protikandidátovi, aby sa  Gelienovi ospravedlnil.

V rámci okresu Žiar nad Hronom je to pravdepodobne prvý prípad z predvolebnej kampane, ktorý skončil na súde žalobou na ochranu osobnosti a súd rozhodol v prospech žalujúceho.

Prečítajte si náš krátky rozhovor s Danielom Gelienom.

Prečo ste sa rozhodli riešiť tento predvolebný spor súdnou cestou?
Gelien: Takáto štvavá kampaň mala negatívny dopad na moju rodinu, ktorá bola vtiahnutá do predvolebného boja a ja som chcel očistiť naše meno. Potom som mal záujem, aby verejnosť poznala pravdu, lebo v kampani sa má bojovať faktami a nie ohováraním. Ľudí tie letáky zmiatli, lebo boli presvedčení, že tvrdiť takéto závažné veci môže len niekto, kto má nato dôkazy a teda tieto tvrdenia sú pravdivé.Výsledok volieb však preukázal, že občania v Slaskej vo volebnej miestnosti pred voľbou rozmýšľajú.

Aká bola vaša obhajoba?
Gelien: Ja som sa obhajoval svedeckými výpoveďami, prehláseniami občanov a rôznymi dokladmi, ktoré preukazovali opak toho, čo bolo tvrdené v letáku. Môj protikandidát nepredložil súdu žiadne relevantné dôkazy na potvrdenie jeho tvrdení a súd skonštatoval, že v rámci dokazovania neprodukoval žiadne dôkazy na preukázanie pravdivosti jeho tvrdení.

Aký bol teda nakoniec rozsudok?
Gelien: Okresný súd ako prvostupňový súd rozsudkom uložil môjmu protikandidátovi povinnosť ospravedlniť sa mi za nepravdivé výroky v obecných novinách Hlásnik. Krajský súd ako druhostupňový a teda odvolací súd tento rozsudok okresného súdu potvrdil.

Ako sa zachováte, budete trvať na verejnom ospravedlnení podľa rozhodnutia súdu, alebo si podáte ruky.
Gelien: Samozrejme, že budem trvať na verejnom ospravedlnení. To bude vlastne satisfakcia za zásah do mojej ľudskej dôstojnosti. Podávanie rúk je bežné, ale iba  v korektnej kampani.

Urobili by si to znovu, teda podali by ste žalobu znovu?
Gelien: Nekonal by som inak ani teraz. Viem, koľko času práci starostu venujem a výsledky práce celého tímu sú viditeľné a nemôže ich niekto negovať pár riadkami v letáku. Starosta obhajujúci svoj mandát vo voľbách predsa nebude pre nikoho trhacím kalendárom a nebude vrecom, do ktorého si môže každý ľubovoľne kopnúť. Aj mi máme svoju dôstojnosť a sme len ľudia, tak nech nás nikto neponižuje klamstvami.A som rád, že zrejme dozrel čas aj nato, aby sa kampane viedli férovo a aby sa v kampaniach súťažilo schopnosťami a programom a nie bulvárnym štýlom.
 


Pridal: Nataška Kategória: Obce, Štvrtok 24 október 2013 - 00:09:57, Prečítané: 2703x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Kováčske dni v Ladomeri:HAMMER 2017

Obec Ladomerská Vieska pripravila kováčske dni, ľudia videli kováčov pri práci, počúvali hudbu a súťažili.

Silní muži sa stretnú v Ladomeri

Ladomerská Vieska pripravila netradičnú akciu Kováčske dni HAMMER. Začína sa už v piatok a v sobotu sú pripravené akcie na celý deň a to nielen pre silných mužov ale pre celé rodiny.

70 rokov od najstrašnejšej tragédie v našom kraji

V týchto dňoch si pripomíname 70. výročie vypálenia obce Ostrý Grúň a Kľak. Udalosť pripomína pamätník v obci, viete však kto je jeho autorom a čo predchádzalo jeho vytvoreniu?

Nové osvetlenie Priemyselnej ulice

Osvetlenie na Priemyselnej ulici bolo nainštalované ešte v roku 1977, v súčasnosti už bolo nevyhovujúce a vodiči sa dlhodobo sťažovali na zlú viditeľnosť. Preto sa obec Ladomerská Vieska rozhodla urobiť jeho rekonštrukciu.

52 %

Návrat o 70 rokov: Pri Kosoríne sa strieľalo

Historické okamihy spred sedemdesiatich rokov, ktoré zasiahli do života obyvateľov žiarskeho regiónu, ožili v nedeľu 12. októbra v bojových ukážkach na Kosorínskych poliach.

56 %

Rekonštrukcia bojov počas SNP v Kosoríne

Dejinné momenty spred 70. rokov, ktoré zasiahli do života obyvateľov žiarskeho regiónu, oživia počas víkendu v bojových ukážkach na kosorínskom poli.

Nasťa Kuzminová na Psiaroch

Hronský Beňadik, časť Psiare v sobotu 27. septembra navštívila olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová a chirurg Svetozár Haruštiak, aby si prebrali titul DoktorHororuSkaza.

TIP na pekný výlet

Prečítajte si zaujímavý článok o Vyhniach, kúpeloch, kaplnke, sochách a orchidei. Vedeli ste, že rastú aj vo Vyhniach?

Vo Vyhniach odhalia pamätnú tabuľu

Pamätnú tabuľu slovenskému architektovi Ladislavovi Eduardovi Hudecovi odhalia v sobotu 26. júla vo Vyhniach.

Prihláste sa na Asfaltcup

Obec Ihráč a miestne občianske združenie pozývajú všetkých fanúšikov volejbalu na 15. ročník tradičného turnaja Asfaltcup.


ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.coop.sk/sk/zakaznik/akcie-a-aktualne-kampane/milionty-zakaznik
Žiar nad Hronom aktuálne
Dnes je 17°C a 0
Zajtra bude 14°C až 25°C a Búrky
Pozajtra bude 15°C až 28°C a Lokálne búrky
Predpoveď počasia na ďalšie dni
Žiadne informácie
Žiadne nastávajúce udalostiKompletný kalendár akcií
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame: Prajeme Vám dobrú chuť!
http://www.milujsvojevlasy.sk/
TOP 10
http://www.priamademokracia-pd.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Želáte si predčasné voľby do NRSR?

Áno

Nie

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 66 Komentáre: 0
Predošlé ankety