Starosta Slaskej sa až 3 roky po komunálnych voľbách v roku 2010 dočkal zadosťučinenia. V utorok 22.októbra Krajský súd v Banskej Bystrici konečne rozhodol v jeho prospech. O čo išlo v tomto spore?V novembri 2010 posledný deň predvolebnej kampane v komunálnych voľbách na starostu v Slaskej sa v obci objavili plagáty, kde jeden z kandidátov na túto funkciu obvinil svojho protikandidáta Daniela Geliena okrem iného z toho, že zanedbával svoje povinnosti na obecnom úrade, že robil prácu nie pre obec a občanov Slaskej, že za výkon starostovskej funkcie dostával ostatné pôžitky, že zabúdal na vybavovanie stránok, podnetov od občanov, ich požiadaviek a problémov.  Ďalej, že nechával svoje starostovské kompetencie na vybavovanie pracovníčkam a tiež, že občania boli uvedení do omylu, lebo pozemky, ktoré vykupovala obec akože pre seba, následne predávala ako ucelené parcely osobe, ktorá je blízka bratovi starostu.

Letáky s približne takýmto obsahom boli doručené do domácností v posledný deň volebnej kampane. Na druhý deň už začínalo volebné moratórium a Daniel Gelien teda nemal možnosť legálne sa brániť. Voľby vyhral, podal však na súd žalobou na ochranu osobnosti.

Po 3 rokoch súd skonštatoval, že tieto vyjadrenia boli lživé a nezakladali sa na pravde. Použitie týchto tvrdení zo strany protikanditáta mali za cieľ zdiskreditovať jeho osobu v očiach voličov a preto prikázal svojím rozhodnutím protikandidátovi, aby sa  Gelienovi ospravedlnil.

V rámci okresu Žiar nad Hronom je to pravdepodobne prvý prípad z predvolebnej kampane, ktorý skončil na súde žalobou na ochranu osobnosti a súd rozhodol v prospech žalujúceho.

Prečítajte si náš krátky rozhovor s Danielom Gelienom.

Prečo ste sa rozhodli riešiť tento predvolebný spor súdnou cestou?
Gelien: Takáto štvavá kampaň mala negatívny dopad na moju rodinu, ktorá bola vtiahnutá do predvolebného boja a ja som chcel očistiť naše meno. Potom som mal záujem, aby verejnosť poznala pravdu, lebo v kampani sa má bojovať faktami a nie ohováraním. Ľudí tie letáky zmiatli, lebo boli presvedčení, že tvrdiť takéto závažné veci môže len niekto, kto má nato dôkazy a teda tieto tvrdenia sú pravdivé.Výsledok volieb však preukázal, že občania v Slaskej vo volebnej miestnosti pred voľbou rozmýšľajú.

Aká bola vaša obhajoba?
Gelien: Ja som sa obhajoval svedeckými výpoveďami, prehláseniami občanov a rôznymi dokladmi, ktoré preukazovali opak toho, čo bolo tvrdené v letáku. Môj protikandidát nepredložil súdu žiadne relevantné dôkazy na potvrdenie jeho tvrdení a súd skonštatoval, že v rámci dokazovania neprodukoval žiadne dôkazy na preukázanie pravdivosti jeho tvrdení.

Aký bol teda nakoniec rozsudok?
Gelien: Okresný súd ako prvostupňový súd rozsudkom uložil môjmu protikandidátovi povinnosť ospravedlniť sa mi za nepravdivé výroky v obecných novinách Hlásnik. Krajský súd ako druhostupňový a teda odvolací súd tento rozsudok okresného súdu potvrdil.

Ako sa zachováte, budete trvať na verejnom ospravedlnení podľa rozhodnutia súdu, alebo si podáte ruky.
Gelien: Samozrejme, že budem trvať na verejnom ospravedlnení. To bude vlastne satisfakcia za zásah do mojej ľudskej dôstojnosti. Podávanie rúk je bežné, ale iba  v korektnej kampani.

Urobili by si to znovu, teda podali by ste žalobu znovu?
Gelien: Nekonal by som inak ani teraz. Viem, koľko času práci starostu venujem a výsledky práce celého tímu sú viditeľné a nemôže ich niekto negovať pár riadkami v letáku. Starosta obhajujúci svoj mandát vo voľbách predsa nebude pre nikoho trhacím kalendárom a nebude vrecom, do ktorého si môže každý ľubovoľne kopnúť. Aj mi máme svoju dôstojnosť a sme len ľudia, tak nech nás nikto neponižuje klamstvami.A som rád, že zrejme dozrel čas aj nato, aby sa kampane viedli férovo a aby sa v kampaniach súťažilo schopnosťami a programom a nie bulvárnym štýlom.
 


Pridal: Nataška Kategória: Obce, Štvrtok 24 október 2013 - 00:09:57, Prečítané: 1307x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Návrat o 70 rokov: Pri Kosoríne sa strieľalo

Historické okamihy spred sedemdesiatich rokov, ktoré zasiahli do života obyvateľov žiarskeho regiónu, ožili v nedeľu 12. októbra v bojových ukážkach na Kosorínskych poliach.

58 %

Rekonštrukcia bojov počas SNP v Kosoríne

Dejinné momenty spred 70. rokov, ktoré zasiahli do života obyvateľov žiarskeho regiónu, oživia počas víkendu v bojových ukážkach na kosorínskom poli.

Nasťa Kuzminová na Psiaroch

Hronský Beňadik, časť Psiare v sobotu 27. septembra navštívila olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová a chirurg Svetozár Haruštiak, aby si prebrali titul DoktorHororuSkaza.

TIP na pekný výlet

Prečítajte si zaujímavý článok o Vyhniach, kúpeloch, kaplnke, sochách a orchidei. Vedeli ste, že rastú aj vo Vyhniach?

Vo Vyhniach odhalia pamätnú tabuľu

Pamätnú tabuľu slovenskému architektovi Ladislavovi Eduardovi Hudecovi odhalia v sobotu 26. júla vo Vyhniach.

Prihláste sa na Asfaltcup

Obec Ihráč a miestne občianske združenie pozývajú všetkých fanúšikov volejbalu na 15. ročník tradičného turnaja Asfaltcup.

Kopernica v sobotu oslavuje

V sobotu 28.júna pripravila KOPERNICA celodenné oslavy 665. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Pokiaľ teda máte v Kopernici svoje korene, rodinu, alebo si chcete urobiť pekný výlet, určite si prečítajte program osláv. A viete, že v Kopernici sa narodil aj športovec-chodec Jozef Pribilinec?

Takto môžete bývať v Dolnej Ždani

Chcete si zároveň užívať výhody bývania na dedine, ako je ticho, kľud, pekný výhľad, ale tiež neprísť o bonusy, ktoré poskytuje bývanie v bytovom dome? Vďaka ochote majiteľov jednej bytovky v Dolnej Ždani uvidíte, že presne takto môžete bývať, stačí sa rozhodnúť.

39 %

Obec, ktorá nestráca pamäť

V Kosoríne je pochovaných až 42 vojakov, ktorí tu bojovali a umreli počas Slovenského národného povstania koncom septembra a začiatkom októbra 1945. Obyvatelia na nich nezabúdajú a pri pamätníku, ktorý im postavili sa každých 5 rokov ešte stále stretávajú poslední žijúci príslušníci 3 roty práporu BUK, ktorí vojnu prežili. O pamätník sa stará obec Kosorín.

V Kosoríne pribudú nové byty

V posledných rokoch obce v okolí Žiaru stavajú nájomné bytovky a to nielen pre svojich obyvateľov, ale aj pre ľudí, ktorí by sa chceli na dedinu presťahovať z mesta. Medzi takéto obce patrí aj Kosorín, ktorý sme navštívili, aby sme vám mohli ukázať, ako vyzerá nájomný byt za 115 euro mesačne.

47 %

ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.planeoelektro.sk/novinky/planeo-ziar-nad-hronom-otvarame-13-11
Žiar nad Hronom aktuálne
Dnes je 5°C a Prevažne oblačno
Zajtra bude -1°C až 6°C a Jasno
Pozajtra bude 0°C až 6°C a Jasno
Predpoveď počasia na ďalšie dni
Pohotovosť má lekáreň: Lekáreň Nukleus
Adresa: Sládkovičova 8
Telefón: 045 / 672 34 64
Pohotovosti lekární na ďalšie dni
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame: Prajeme Vám dobrú chuť!
http://www.biopedikura.sk/
TOP 10
http://regijo.com/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Boli ste už pozrieť v tzv. Malej Európe? (Retail Box)

ÁNO a je to super

ÁNO, ale nie je to bohviečo

NIE, ale pôjdem

NIE, nepôjdem, nakupujem inde

Táto anketa je určená len pre členov

Celkom hlasov: 3 Komentáre: 0
Predošlé ankety