Túto spbotu, teda 18.augusta je to už tretia akcia, ktorú organizujú usporiadatelia na hrade. A v našom okolí hneď na dvoch, v Šášove a v Revišti. Stačí, ak sa vhodne obujete, zoberiete si "lampáš", slaninku na opekanie, niekoho so sebou a môžete sa vydať za poznaním a zábavou.

 Záujmové združenie právnických osôb Zachráňme hrady vás pozýva na hradné zrúcaniny, ktoré si zachovali svoje čaro a charizmu a vďaka združeniu sa pracuje na ich obnove a záchrane. Spoznajte ich históriu, legendy a spolu s priateľmi a rodinou zažite neopakovateľné zážitky počas noci hradných zrúcanín.

Do projektu Noc hradných zrúcanín sa zapojili hrady: Brekov, Lednica, Kamenica, Lietava, Považská Bystrica, Revište, Sklabiňa, Šariš, Tematín, Šebeš, Vinné, Kapušany, Blatnica, Jasenov, Šášov a Slanec. Každý hrad má svoj vlastný program. Tešiť sa však môžete na osvetlené hrady, nočné prehliadky týchto hradov, ale aj rôzne ďalšie zaujímavosti ako napríklad nočné ohňostroje, môžete sa stať členom hradnej posádky na hrade Lietava, na hrade Revište vás bude sám kráľ Matej Korvín pasovať za rytiera uvedeného hradu, hrad Šariš si pripravil filmovú noc, na Tematíne je treba dávať pozor na duchov a tešiť sa môžete aj na nočné pozorovanie hviezdnej oblohy, založenie signálnych ohňov, prípadne opekanie rôznych pochutín.

NOC HRADNÝCH ZRÚCANÍN na hrade Šášov, sa uskutoční tiež v sobotu 18. augusta s týmto programom:

18.00 hod., 19.30 hod. a 21.00 hod. prehliadka hradu (teda denná,
večerná, nočná)
- sprievodný program: čítanie povestí, lukostreľba, vlastnoručná razba
mince, opekanie
- je treba si priniesť: baterky, pevnú obuv a samozrejme niečo na opekanie

Niečo z histórie, aby ste išli pripravení.
Počiatočná história hradu Šášov je úplne neznáma. Prvý raz sa spomína v listine z roku 1253. Jeho majiteľom v tomto čase bol ostrihomský arcibiskup Vančaj (Vancha) a jeho príbuzní Peter a Vincent. Údajne ho títo aj postavili.Za dávnych čias bol hrad strediskom provincie, zvanej Šúšolská a v starých listinách sa i spomína pod menom "Castrum de Susol".Roku 1283 bratanci kardinála Štefana, Tomáš, syn Petrov a Orbas zamenili svoje farnádske panstvo za hrad Šášov (Sásov) s ostrihomským arcibiskupom Lodomierom. Neskoršie hrad sa stal kráľovským majetkom.V rokoch 1320-1329 boli na Sásove hradnými kastelánmi štiavnický komorný gróf Ján a Imrich Bečej. Roku 1336 bol na hrade kastelánom syn Imrich Bečeja, zvaný Vesszös (Prútkár), ktorý si násilne privlastnil šesť dedín, patriacich mestu Štiavnica. Jeho následníkom bol Ladislav Köbölkuthy (1352). Za kastelánstva Köbölkuthyho Štiavničania sa obrátili s písomnou ponosou na kráľa Ľudovíta, ktorý rozkazom zo dňa 21. apríla 1352 vrátil privlastnené dediny Štiavničanom.

Ináč títo kasteláni znepokojovali i opátstvo hronsko-svätobeňadické, plienili ho a keď sa dalo, poškodzovali jeho majetky. Neobyčajne mnoho škôd narobili kasteláni Baška z Kostolian (1362) a Peter z Branča (roku 1373).Roku 1390 kráľ Žigmund daroval hrad Lenšťakovi z Jelšavy, po ňom ho zdedil jeho syn Juraj.
Roku 1393 ho kráľ zamenil za hrad Šariš s Jurajom zo Štítnika, toho času kráľovským štátovníkom. Roku 1401 bol majiteľom hradu Žigmund zo Štítnika, syn Jurajov, roku 1413 vzal kráľ hrad Sásov pánom Štítnickým a dal im zaň hrad Hrušovský, takže Šášov sa stal zas kráľovským majetkom. Roku 1424 kráľ Žigmund daroval Šášov svojej manželke, kráľovne Barbore.

rokoch 1441-1447 bol kastelánom Šášova Peter Koller. Za kráľa Ladislava V. boli kastelánmi Šášova Peter Korláthi a Štefan Seči. Seči bol veľký nepriateľ hunyadovského rodu a mal veľkú účasť na zosadení a popravení Ladislava Hunyadyho.Za Mateja Corvina bol za čas kastelánom Šášova Ladislav Upori, ktorý mal rozkaz podľa možnosti zničiť vojsko Jána Jiskru z Brandýsa, ale Upori sa namiesto toho spojil s husitmi proti kráľovi.

Po smrti kráľa Mateja vdova, Beatrica darovala Šášov jágerskému arcibiskupovi Urbanovi Dóczimu z Veľkej Lúče, proti čomu v rokoch 1491 a 1515 energicky protestoval hronsko-svätobeňadický opát. Šášov boj majetkom rodiny dócziovskej až do roku 1648, v tomto roku sa stal zas kráľovským majetkom. Roku 1677 sa zmocnilo Šášova vojsko Imricha Thökölyho a spustošilo ho.

Od tých čias ho nereštaurovali. Hradné rumy už azda snívajú o zašlej sláve, o rušnom živote, ktorý prúdieval na hrade širokým tokom. A aj človek sa zasníva na ňom a rekonštruuje si pred duševným zrakom dni plné vzrušení a života, ktoré tu boli kedysi prítomnosťou.

Zdroj: Hrad Sásov (Šášov) Ľudovít Janota - Slovenské hrady s. 307-310) - v texte je použitý dialekt z roku 1935
Viac na : http://www.hradsasov.pum.sk/

Históriu Hradu Revište si môžete prečítať tu : http://www.hradreviste.sk/historia


Pridal: Nataška Kategória: OZ na záchranu hradu Šášov, Utorok 14 august 2012 - 16:42:52, Prečítané: 5374x
Zdielaj túto správu: Facebook Čítať / pridať komentár, komentárov: 0
Fotogaléria k správe
Diskusia k správe
Ďalšie novinky vo zvolenej kategórii:

Šášovské hradné hry 2018

Kultúrne podujatie Šášovské hradné hry vzniklo v roku 2005 aby šírilo myšlienku záchrany nášho hradu.

Šášovské hradné hry budú aj so živou kosačkou

Podporiť záchranu zrúcaniny hradu je cieľom už 13.ročníka podujatia Šášovské hradné hry, to organizuje Združenie na záchranu hradu Šášov, ktoré s týmto cieľom vzniklo už v roku 2003.

Šášovské hradné hry (+ VIDEO)

Sobota 2. augusta bola na Šášovskom hrade v znamení jubilejného 10. ročníka hradných hier.

53 %

Šášovský hrad ožije v sobotu hradnými hrami (+ VIDEO)

Jubilejný 10. ročník Šášovských hradných hier sa uskutoční už v sobotu 2. augusta. Podobne ako v minulosti, aj teraz si prídu na svoje všetky vekové kategórie.

44 %

Noc na hrade Šášov

Združenie na záchranu hradu Šášov sa v sobotu 18. augusta zapojilo do celoslovenskej akcie "Noc hradných zrúcanín", ktorá sa začala v podvečer na vstupnom nádvorí pod hradom.

Rekonštrukcia západného okenného otvoru

Rekonštrukcia západného okenného otvoru.

48 %

ATV je s vami každý deň - informujme sa navzájom

Partneri ATV

© MAJOR Invest inc.
Vyhľadávanie a filter príspevkov
http://www.n-motor.mazdadealer.sk/modely/mazda3.xhtml
Žiadne informácie
Obedné menu na dnes zverejnilo:
0 reštaurácií Menu dnes | Zajtra
Odporúčame:
http://skin-visage.sk/
TOP 10
https://www.stranapriamademokracia.sk/
ATV na facebooku
Vaša anketa
Je podľa vás v meste dosť zelene?

ÁNO

NIE

Je mi to jednoPoslané Nataška
Celkom hlasov: 81 Komentáre: 0
Predošlé ankety